Nauka dla pokoju i tylko dla pokoju. Podpisz petycję

Wzywamy International Laser Ranging Service (ILRS) do zaprzestania wspierania satelitów nawigacyjnych GLONASS, ponieważ są one częścią rosyjskiej machiny wojskowej. To działanie ILRS byłoby silnym sygnałem dla rosyjskiego rządu, że globalna społeczność laserowa wspiera jedynie pokojowe wykorzystanie produktu naukowego, który dostarcza – czytamy w petycji, którą podpisało już blisko 17000 osób

Rosyjski system GLONASS jest odpowiednikiem amerykańskiego systemu nawigacji GPS. Aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje stałego dostarczania pomiarów satelitarnych, które są zbierane przez globalnie rozproszone obserwatoria Satelitarnego Zasięgu Laserowego, zorganizowane w ramach International Laser Ranging Service (ILRS). Organizacja odbiera, gromadzi i zapewnia dostęp do obserwacji satelitów, które są zwykle wykorzystywane do badań naukowych.

Bez systematycznej kalibracji prowadzonej w ten sposób GLONASS ulega rozkalibrowaniu. Traci użyteczność w przypadku wymaganej wysokiej precyzji. Tracą więc użyteczność oparte na GLONASS systemy rakietowe i wojskowe systemy nawigacyjne Rosjan.

Centrum Badań Kosmicznych PAN z końcem lutego przestało Rosjanom udostępniać pomiary dokonywane przez swoją stację zlokalizowaną w Borowcu. Dzieje się to jednak ciągle za pomocą organizacji zrzeszającej systemy laserowe na całym świecie.

PODPISZ PETYCJĘ Nauka dla pokoju i tylko dla pokoju

GLONASS świadczy usługi geolokalizacyjne dla rosyjskiego wojska i tym samym wspiera trwającą inwazję na Ukrainę. Dlatego już blisko 18000 osób podpisało petycję o zablokowanie wysyłania Rosjanom takich danych kalibracyjnych. Petycję można podpisać TUTAJ. – ILRS musi usunąć satelity GLONASS z listy obsługiwanych misji! – czytamy w petycji.

O autorze

1 thought on “Nauka dla pokoju i tylko dla pokoju. Podpisz petycję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze opinie, komentarze, listy