Noc Muzeów z wymiarem sprawiedliwości! [WIDEO]

Piotr Wójcik, autor wystawy „Solidarność”, rozmawia z prokurator Katarzyną Kwiatkowską, sędzią Igorem Tuleyą i mecenasem Radosławem Baszukiem. Rozmowa została przeprowadzona w ramach Nocy Muzeów i jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Wójcika


„Sprawiedliwość” to multimedialna wystawa fotograficzna o niezawisłych sędziach, prokuratorach i adwokatach, którzy walczą z destrukcją wymiaru sprawiedliwości. W Pracowni Duży Pokój w Warszawie można zobaczyć 27 portretów:

Prześladowanych sędziów: Olimpii Barańskiej-Małuszek, Moniki Ciemięgi, Moniki Frąckowiak, Piotra Gąciarka, Joanny Hetnarowicz-Sikory, Katarzyny Kałwak, Jakuba Kościerzyńskiego, Krystiana Markiewicza, Bartłomieja Przymusińskiego, Bartłomieja Starosty, Igora Tulei, Katarzyny Wróbel-Zumbrzyckiej, Pawła Juszczyszyna, Doroty Zabłudowskiej, Beaty Morawiec i Waldemara Żurka.

Szykanowanych prokuratorów: Jarosława Onyszczuka, Katarzyny Szeskiej, Ewy Wrzosek, Katarzyny Kwiatkowskiej i Justyny Brzozowskiej. Adwokatów zaangażowanych w obronę praworządności: Radosława Baszuka, Anny Gieniusz – Kłubowicz, Karoliny Gierdal, Sylwii Gregorczyk-Abram i Michała Wawrykiewicz.

Narratorem jest współtwórczyni Inicjatywy Wolne Sądy, prawniczka Maria Ejchart – Dubois. Autorem zdjęć jest Piotr Wójcik, prezes Fundacji Picture Doc, fotograf, dziennikarz. Od 30 lat dokumentuje przemiany ustrojowe oraz rozwój aktywizmu społecznego w Polsce. Tak mówi o wystawie: – Byłem aktywnym uczestnikiem przemian 1989 roku, dlatego też, to co dzieje się w naszym kraju od 2015 r. jest dla mnie dramatycznym doświadczeniem. Niemal każdego dnia dowiadujemy się o faktach świadczących o demontażu państwa prawa i niszczeniu podstaw demokracji. W odpowiedzi na to, postanowiłem przedstawić sylwetki tych sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy mają odwagę powiedzieć „nie” destrukcji systemu prawnego w Polsce. Uważam, że zaufanie do systemu sądownictwa można odbudować tylko dzięki przybliżaniu postaw osób, które tworzą wymiar sprawiedliwości. Sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, którzy bronią jednego z trzech filarów demokratycznego państwa prawa często pozostają anonimowi. Ta wystawa ma to zmienić.

Partnerami projektu „Sprawiedliwość” są: Iustitia, Lex Super Omnia, Amnesty International, Inicjatywa Wolne Sądy, Polityka Insight. Patronami medialnymi: Tok FM, Gazeta Wyborcza, Kultura Liberalna. Projekt wspiera Rafto Foundation oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »