Notatki Profesora Marcina Króla

Notatki prof. Marcina Króla. Rachunek błędów

Kiedy teraz myślimy o przyszłości i narzekamy na stan obecny, warto przypomnieć sobie głupie zachowania polityków i społeczeństwa z minionych 30 lat. Nie podważa to w niczym osiągnięć z tych lat, a służy jedynie przestrodze. Więc po kolei i bez obietnicy, że będzie to zestawienie wyczerpujące albo uporządkowane

Tymiński w drugiej turze wyborów prezydenckich w 1990 roku. Rezultat złego potraktowania Wałęsy przez Geremka i Mazowieckiego. Pomysłów samego Wałęsy i „głupoty” polskiego społeczeństwa, która się powtórzy wielokrotnie.

Upadek rządu Suchockiej, kiedy to partie demokratyczne pożarły się i na własne życzenie doprowadziły do władzy postkomunistów, co jeszcze rok, dwa wcześniej wydawało się nieprawdopodobne.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas


Porażka Wałęsy w 1995 roku z Kwaśniewskim, co okazało się nie być nieszczęściem, ale wtedy nikt tego nie wiedział. Zaś nieco szerzej postawa Wałęsy jako prezydenta, wojna na górze, droga na skróty, falandyzacja prawa, siekierka i wreszcie pamiętna propozycja podania Kwaśniewskiemu nogi zamiast ręki.

Przejęcie władzy przez Akcję Wyborczą Solidarność z Jerzym Buzkiem na czele i Marianem Krzaklewskim z tylnego siedzenia. Unia Wolności trwa bez sensu w sojuszu parlamentarnym. Po raz drugi utrata władzy na rzecz postkomunistów, którzy nic złego nie robią, a po aferze Rywina (co to za afera w porównaniu z obecnymi!) powstaje rząd Belki, zapewne najlepszy rząd w historii trzydziestolecia.


PRZECZYTAJ TAKŻE: To nie będą wybory, zgotowano nam plebiscyt


Nieutworzenie rządu PoPis, na skutek oporu PiSu, a tym samym oszukanie milionów Polaków, którzy na taki rząd liczyli. Ujawnienie – znanego wtajemniczonym – charakteru politycznego Jarosława Kaczyńskiego. A następnie dopuszczenie do sojuszu z LPR i Samoobroną.

Afera taśmowa Platformy Obywatelskiej. Niezdolność służba specjalnych do jej wyjaśnienia i w konsekwencji nieproporcjonalne znaczenie kilku głupich słów. Wreszcie wybory prezydenckie w 2015 roku i fatalna bierność Bronisława Komorowskiego i jego doradców.

Proszę dopisywać, zrobimy zestawienie błędów, może coś z tego wyniknie.

Lektura polecana: Antoni Dudek „Historia polityczna Polski 1989 -2015”

fot. flickr.com

O autorze

Fot. Wikipedia

Archiwum (prawie) codziennych notatek prof. Króla z przerwanego jego śmiercią cyklu…