Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obrońcy Azowstalu muszą być ewakuowani. List otwarty do sekretarza generalnego ONZ

Aktywiści, organizacje pozarządowe i non-profit wzywają Organizację Narodów Zjednoczonych, Sekretarza Generalnego ONZ i przywódców państw na całym świecie do rozpoczęcia natychmiastowej procedury ewakuacji ludzi z Mariupola i kombinatu metalurgicznego Azowstal. Mieszkańcy i obrońcy tego miasta muszą być natychmiast ewakuowani na terytorium kontrolowane przez rząd ukraiński lub na terytorium bezpiecznych krajów trzecich

W Mariupolu siły zbrojne Federacji Rosyjskiej naruszają zasady prowadzenia wojny, używają niedopuszczalnej broni, regularnie i celowo atakują cywilów i rannych żołnierzy. Ludność cywilna i żołnierze broniący miasta doświadczają nieludzkich warunków. W mieście brak żywności, leków, środków higieny i środków ochrony osobistej. Ze względu na całkowite zniszczenia infrastruktury i mieszkań miasto Mariupol już nie istnieje, pomimo tego ukraińskie wojsko broni się na terytorium kombinatu metalurgicznego Azowstal, który służy też jako schronienie dla ludności cywilnej i rannych.Takie warunki to katastrofa humanitarna, stworzona przez Federację Rosyjską. Czas ucieka, każda minuta opóźnienia może kosztować życie tych wszystkich, którzy znaleźli schronienie na terenie zakładu. Dlatego aktywiści, organizacje pozarządowe i non-profit wzywają Organizację Narodów Zjednoczonych, sekretarza generalnego ONZ i przywódców państw na całym świecie do rozpoczęcia natychmiastowej ewakuacji ludności cywilnej, wszystkich rannych, ciał poległych oraz ukraińskich żołnierzy z zablokowanego Mariupola. Przy natychmiastowej pomocy międzynarodowej wciąż możliwe jest ratowanie ludzkiego życia w tym mieście.


Organizacje wzywają społeczność międzynarodową do podjęcia zdecydowanych działań w celu natychmiastowego wysłania do Mariupola sił pokojowych ONZ w celu:

• pilnego zawieszenie broni w Mariupolu

• ewakuacji drogą morską ludności cywilnej i ukraińskich żołnierzy na terytorium kontrolowane przez rząd ukraiński lub na terytorium trzeciego państwa.

***

Apel do organizacji: Jeśli Twoja organizacja posiada osobowość prawną, dołącz i podpisz ten list.

1. Dostarcz pismo z odwołaniem stwierdzającym, że Twoja organizacja przyłącza się do listu otwartego do ONZ.

2. Wyślij na azovkontaktcentr@gmail.com zeskanowaną kopię tego listu, logo i informacje dotyczące Twojej organizacji w języku angielskim.

3. Umieść ten list w swoich oficjalnych zasobach, jeśli to możliwe dodaj swoje logo.

4. Zachęć swoich partnerów do przyłączenia się do inicjatywy.

List Otwarty do sekretarza generalnego ONZ António Guterresa znajdziesz TUTAJ.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas