Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

ObyPomoc o toczących się sprawach sądowych. Raport. Czerwiec 2021

Sąd Rejonowy w Hajnówce uznał 8 osób za winne i ukarał grzywną 200 zł. Sędzia Grzegorz Front orzekł, że osoby te 23 lutego 2020 r. usiłowały przeszkodzić w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, czyli V Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z kolei Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia (sędzia Jakub Kamiński) umorzył postępowanie wobec czterech osób, które zostały obwinione o blokowanie trasy przemarszu narodowców przez Warszawę 15 sierpnia 2019 r. – czytamy w raporcie ObyPomocy za czerwiec 2021.

ObyPomoc jest grupą pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Raz w miesiącu publikuje raport o represjach. Raport obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym m. in.: przesłuchania w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych  lub świadków, wyroki nakazowe wydane na podstawie wniosków o ukaranie przygotowanych przez policję oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.

W czerwcowym raporcie ObyPomoc informuje o ostatnich wyrokach i postanowieniach sądowych, jakie zapadły na działaczy w związku z protestami ruchów ekologicznych, w obronie praw kobiet, przeciwko skrajnej prawicy itp.

I tak, 16 czerwca 2021 r. sędzia Paweł Macuga z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia uniewinnił Piotra Stańczaka i Dawida, którzy zostali obwinieni o to, że w grudniu 2018 r. usiedli na jezdni przy wjeździe do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie „tamowali i utrudniali ruch na drodze publicznej”. Tego samego dnia w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, sędzia Krzysztof Jucha odmówił wszczęcia postępowania przeciwko Dariuszowi Bobakowi, który został obwiniony o to, że 20 listopada 2020 r. w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej praktycznie zakazującego aborcji w Polsce „przewodniczył zakazanemu zgromadzeniu”

Umorzone zostały również postępowania przeciwko trzema osobom, które „naruszyły zakaz gromadzenia się, wprowadzony Rozporządzeniem Rady Ministrów, w związku z ogłoszeniem stanu epidemii”.

W mocy został utrzymany wyrok sądu I instancji, który uniewinnił Ewę Borguńską i Elżbietę Podleśną. Oskarżone one były o to, że naruszyły mir domowy Telewizji Polskiej. Ewa i Elżbieta protestowały w holu głównym budynku TVP na pl. Powstańców Warszawy. Protest był odpowiedzią na materiały TVP atakujące Pawła Adamowicza,

Cały raport ObyPomocy, a w nim również kalendarium nadchodzących spraw znajdziecie na stronie obywatelerp.org

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas