Apelują w sprawie Obywatelskich Mediów Publicznych

Wzywamy do powołania Rady Programowej Obywatelskich Mediów Publicznych. Zadaniem tych mediów musi być nie tylko próba wyrównania straty spowodowanej podporządkowaniem TVP i Polskiego Radia propagandzie partii władzy

Powinny one nie tylko dostarczać rzetelną i bezstronną informację, przekazywać kompetentną ekspercką wiedzę, sprawozdawać i inicjować publiczną debatę o wspólnych sprawach obywatelek i obywateli – ale również tworzyć kulturę odpowiedzialności za słowo, za dobro wspólne, szacunek dla różnorodności i praw mniejszości, budować wartość krytyki jako takiej, a nie jedynie grze z politycznym przeciwnikiem. Media – jak w normalnie funkcjonującym demokratycznym społeczeństwie – powinny służyć tworzeniu idei i programów, powinny budować strukturę społecznych autorytetów we wszystkich dziedzinach życia publicznego, powinny wreszcie umożliwiać tworzenie kadr zrujnowanej dziś w Polsce demokracji.

Misję publicznych mediów mają dzisiaj szansę przejąć, przynajmniej w części, nowe media. Rada zadba o to, by w sieci – dotychczas zatrważająco skutecznie zdominowanej przez środowiska skrajnie prawicowe – pojawiała się stworzona na profesjonalnym poziomie, spełniające wskazane wyżej kryteria treść.

Na nasz apel odpowiadają dzisiaj Obywatele RP, których fundacja oraz wolontariusze tworzą multimedialną platformę obywatele.news wraz z niezbędnym zapleczem technicznym oraz organizacyjnym. To ogromne przedsięwzięcie będzie jednak – bo być musi – własnością wszystkich środowisk, organizacji i ruchów obywatelskich. Tworzone w jego ramach treści nie będą z nikim konkurować. Będą powstawały na otwartej licencji.

Z satysfakcją i ogromną nadzieją zgłaszamy akces do Rady. Będziemy też uczestniczyć w tworzeniu medialnej treści realizującej publiczną misję. Do udziału zapraszamy zainteresowane i aktywne środowiska. Do wsparcia zapraszamy wszystkich. Potrzebny jest wielki wysiłek i pomoc finansowa. Przyszło nam znów żyć w trudnych czasach. Media – w tym zwłaszcza media pełniące misję publiczną – są niezbędną podstawą obywatelskiego społeczeństwa, a tylko ono może skutecznie odpowiedzieć na kryzys demokracji i zagrożenie populistycznym autorytaryzmem.

Agnieszka Holland
Michał Boni
Radosław Markowski
Piotr Pacewicz
Jacek Żakowski
Paweł Kasprzak

O autorze

5 thoughts on “Apelują w sprawie Obywatelskich Mediów Publicznych

  1. Cieszę się, że powstaje źródło rzetelnej wiedzy o świecie polityki, społeczeństwa, demokracji. Przypinam do paska żeby mieć Was zawsze pod ręką

  2. Oczywiście, taka inicjatywa jest potrzebna. Ale to wymaga zorganizowania się wielu ludzi z opozycji a z tym jest ciągle trudno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »