Obywatelskie wysłuchania kandydatek i kandydatów startujących do parlamentu z okręgu nr 5


Zbliżające się wybory do Sejmu i Senatu skłoniły nas do zorganizowania spotkań kandydatów z przyszłymi wyborcami naszego okręgu nr 5

Okręg wyborczy numer 5 jest średnich rozmiarów okręgiem w województwie Kujawsko-Pomorskim. Obejmuje trzy miasta na prawach powiatu: Toruń, Grudziądz i Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski i włocławski.

Inicjatywa „Wysłuchania obywatelskie” w swoim założeniu ma na celu przybliżenie kandydatów, czasami mniej znanych wyborcom, a także tych, którzy zdobyli już pewne zaufanie społeczne. Czasami są to pasjonaci w swojej dziedzinie, a także aktywiści działający w swoim mieście, powiecie, okręgu. Bliższe ich poznanie ma ułatwić wyborcom podjęcie decyzji przy urnach wyborczych.

Wysłuchania planujemy rozpocząć w Toruniu w sobotę 9 września. Trzy dni później (12 września) odbęda się one we Włocławku, potem w Grudziądzu i znów w Toruniu. Zasady są jednolite dla wszystkich. Pytania, które będą zadawane, znane są kandydatom przed spotkaniem.

Pytania i szczegóły dotyczące spotkań z kandydatami publikujemy na stronie obywatelemajaglos.pl i na Facebooku Obywatelskiego Torunia.

Toruń – 9 września 

Zaproszeni kandydaci:

1. Z listy KO:        
Ewelina Wiśniewska (26. na liście) – AgroUnia.
Sylwester Jankowski (12. na liście) – inżynier leśnik,absolwent wydziału leśnego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Przyrodnikiem, ekolog i coach. Zajmuje się problematyką zieleni miejskiej oraz przystosowaniem miast do zmian klimatycznych. Członek Partii Zieloni.

2. Z listy Nowej Lewicy:
Czesława Augustinowicz (8. na liście) – wiceprzewodnicząca kujawsko-pomorskiej NL, prezes OSP Chełmno,
Jędrzej Tomczyk (6. na liście) – Partia Razem, kulturoznawca, działacz Amnesty International, lokalny aktywista

3. Z listy Trzeciej Drogi:
 
Agnieszka Oczkowska (7. na liście) – PL 2050.
Edyta Zakrzewska (6. na liście) – PSL .

Włocławek 12 września

1. Z listy KO:
Agnieszka Jura-Walczak (8. na liście) – Nowoczesna, Radna we Włocławku.
Barbara Zalewska (7. na liście) – PO, nauczycielka w Zespole Szkół Samochodowych w Toruniu. Radna gminy Łubianka. Członek Komisji Edukacji i Zdrowia. W 2018 roku uzyskała mandat startując z Komitetu Wyborczego Wyborców „Przymierze Samorządowe”. 

2. Z listy Nowej Lewicy:
Joanna Hoffmann-Kupisz (5. na liście) – radna Rady Miasta Włocławka, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Włocławek.
Natalia Pietrzak (12 na liście) – z wykształcenia jest specjalistką zarządzania kryzysowego, kierownik w zakładzie Piekarni Południe, uczy praktycznej nauki zawodu w zakresie cukiernictwa. Członek koła gospodyń wiejskich „Fajne Babki z Józefowa”.

3. Z listy Trzeciej Drogi:
Arkadiusz Jąkalski (13. na liście) – PL2050, sołtys w Sołectwie Sadłóg. Społecznik, skupia się na pracy z dziećmi i młodzieżą na obszarach wiejskich i rolnictwie.
Sebastian Sadziński (5. na liście) ekonomista, przedsiębiorca z Włocławka.

Grudziądz 19 września  

1. Z listy KO:
Zofia Małecka (19. na liście)
Tomasz Szymański (3. na liście)

2. Z listy Nowej Lewicy
Anna Dworakowska (17. na liście) – rodowita grudziądzanka, absolwentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, germanistka, nauczyciel z zamiłowania, prawie 25 lat w zawodzie.
Łukasz Kowarowski (3. na liście) – przewodniczący Rady Miasta Grudziądz, współprzewodniczący RP Nowej Lewicy. 

3. Z listy Trzeciej Drogi
Anna Pastuszka (20. na liście) – PSL.
Beata Gurbin (3. na liście)

Toruń 21 września

1. Z listy KO:
Dominika Walichniewicz – należy do stowarzyszenia Obywatelski Toruń. Uczestniczyła w wielu protestach i akcjach ulicznych, członkini Nowoczesnej. Zawodowo związana z Urzędem Marszałkowskim województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zajmuje się oceną i wyborem projektów Europejskiego Funduszu Społecznego.
Włodzimierz Deczyński (21. na liście) – PO, pasjonat historii. Autor książki „Nazewnictwo ulic miasta Torunia w latach 1920-1939”. Prowadzi toruńską Kawiarenkę dla Seniorów

2. Z listy Nowej Lewicy:
Przemysław Specjalski (9. na liście) – aktywny członek partii lewicowych od 1996r. Kandydował dwukrotnie w wyborach do Rady Miasta Torunia. Przez jedną kadencję był wiceprzewodniczącym rady powiatowej SLD w Toruniu.
Kazimiera Janiszewska (10. na liście) współprzewodnicząca NL w Toruniu. Zawodowo związana z pomocą społeczną (40 lat doświadczenia).

3. Z listy Trzeciej Drogi:
Adam Błędowski (11 na liście) – ekologia i opieka społeczna Toruń,
Magdalena Kiciak-Kucharska (8. na liście) – PSL.

Eksperci:

1. Dr Sławomir Sadowski – Wydział Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
2. Marcin Celiński – Redaktor Naczelny Resetu obywatelskiego  
3. Dr Grzegorz Baciński – wykładowca w Wyższej Szkole Demokracji w Grudziądzu

Moderatorzy: 

1. Jacek Liberski – prywatny przedsiębiorca; bloger i autor powieści; polityk hobbysta. Jego artykuły znajdziecie w Liberté!
2. Ryszard Mosiołek, 
3. Dr hab. Piotr Gierszewski, prof. Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polska Akademia Nauk

***

Partnerami akcji jest Stowarzyszenie 61,  www.MamPrawoWiedziec.pl, www.ObywatelemajaGlos.pl. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.

Organizacja wysłuchań – TUTAJ plik PDF

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »