Obywatelskie wysłuchania kandydatów do parlamentu. Grudziądz


Podczas wysłuchań obywatelskich w okręgu piątym, do tej pory poznaliśmy sylwetki 21 kandydatów do parlamentu z trzech list wyborczych. Kolejne wysłuchanie we wtorek 26 września w Rypinie, w klubie rozrywki Tina

Wysłuchania obywatelskie mają przybliżyć kandydatów wyborcom. Bliższe ich poznanie ma ułatwić podjęcie decyzji przy urnach wyborczych. Okręg wyborczy numer 5 jest średnich rozmiarów okręgiem w województwie Kujawsko-Pomorskim. Obejmuje trzy miasta na prawach powiatu: Toruń, Grudziądz i Włocławek oraz powiaty: aleksandrowski, brodnicki, chełmiński, golubsko-dobrzyński, grudziądzki, lipnowski, radziejowski, rypiński, toruński, wąbrzeski i włocławski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gdzie nasz głos będzie miał największy wpływ na wynik. Praktyczny poradnik wyborczy, część 2

19 września odbyło się obywatelskie wysłuchanie kandydatów do parlamentu w Grudziądzu. Bardzo ciekawie kandydaci odpowiadali na pytania z dziedziny „Środowisko i klimat”.
– Energetyka, klimat, ochrona środowiska – przynajmniej niektórym wydaje, że się na tym dobrze znają. – mówił moderator spotkania Piotr Gierszewski. – I tu będzie nieprzyjemne pytanie 19. Wiadomo, że każdy z nas emituje jakiś ślad węglowy. Coś trzeba z tym zrobić, trzeba ten ślad węglowy ograniczyć. Jeśli Państwo będziecie odpowiedzialnymi politykami, musicie się zastanowić, jak przekonać społeczeństwo do tego, z czego zrezygnować? Bo każdy z nas musi z czegoś zrezygnować. Trzeba będzie podjąć niepopularne decyzje, czyli wprowadzenie tego czy innego rodzaju podatków ograniczeń, limitów i tak dalej – dodał Gierszewski zachęcając do odpowiedzi na 19 pytanie z listy.

Kandydaci do parlamentu musieli odpowiedzieć, które z poniższych rozwiązań by poparli:
a) wprowadzenie podatku węglowego od towarów, których produkcja wiąże się
z wysoką emisją CO2.
b) obarczenie branży mięsnej kosztami środowiskowymi, co przyczyni się do
wzrostu cen i ograniczy spożycie mięsa.
c) dodatkową opłatę od emisji CO2 dla posiadaczy samochodów.
d) dodatkową opłatę powyżej określonej liczby lotów samolotem w ciągu
roku.
e) dodatkową opłatę od emisji CO2 dla mieszkańców budynków nie
spełniających warunku zero emisyjności.
f) mimo iż konsumenci odpowiadają za emisję CO2 do atmosfery, to nie
powinni ponosić kosztów walki z ociepleniem klimatu.
g) nie mam opinii.


Wszyscy kandydaci byli zdania, że konsumenci nie powinni ponosić kosztów walki z ociepleniem klimatu w podatkach. Kładli nacisk na edukację i zgłaszali szereg rozwiązań, wskazywali trzy źródła finansowania: KPO, Zielony Ład i Fundusz Kościelny.

Anna Pastuszka z PSL powiedziała: – Odejście od razu od węgla nie jest dobrym rozwiązaniem, natomiast jestem jak najbardziej za tym, żeby ograniczyć emisję dwutlenku węgla (…), ale to musimy robić bardzo powoli, przyzwyczajać ludzi. (…) Pamiętajmy o tym, że Śląsk jest gospodarką węgla i nie możemy wszystkiego wprowadzić od razu, też musimy myśleć o tej części naszego kraju.

Beata Gurbin, kandydatka PL2050SH: – Ja nie wiem skąd jest to pytanie, że my musimy koniecznie opodatkować nas obywateli w związku z przejściem na zieloną energię, czy za to, że produkujemy dwutlenek węgla. Ja myślę, że państwo jest w stanie nam to zrekompensować i przenieść nas na zieloną stronę mocy.

Lewica chce czerpać wzory z polityki europejskiej i promować transport zbiorowy w trybie edukacji. Propozycje KO to darmowa komunikacja miejska i szereg zachęt finansowych ze strony państwa.

W trakcie dyskusji poseł Tomasz Szymański stwierdził również: – Ślad węglowy, to właśnie problem jest z gospodarką wodną.

Zadający pytanie Piotr Gierszewski podsumował: – Ale my czasu nie mamy i to jest to najgorsze. Edukacja, to tu już nic nie pomoże. (…) My musimy, jako obywatele, ale też państwo jako politycy, być tego świadomi, że czasu nie ma. Nie możemy, że my sobie jeszcze będziemy trochę węglem palili.(…) Ten poziom, który mieliśmy przekroczyć, to my już przekroczyliśmy 15 lat temu. I są najnowsze ekspertyzy, które mówią: do 2050 roku. 2050 rok – a potem to już będzie domino i już tego nic nie
zatrzyma i wtedy nie będziemy patrzyli na żadne pieniądze.

PRZECZYTAJ TAKŻE: D’Hondt – wszystko o co głupio było zapytać, a jednak warto wiedzieć. Praktyczny poradnik wyborczy, część 4

Piotr Sitkowski: – Edukacja i to nie tylko edukacja o myśleniu, edukowaniu dzieci. Jak słucham, wybaczcie, jak słucham niektórych, to po prostu my sami się musimy wyedukować. Dzisiaj narzekamy, bo PiS rozdaje pieniądze i zawsze pada pytanie: a z czego sfinansujecie? A skąd weźmiecie te pieniądze? Dobrze. KPO, środki unijne, ale to będzie mało. Bo tak jak pan powiedział: Kiedy ten próg będzie przekroczony, że już nie będzie odwrotu?

Rok 2050 jest bardzo blisko. I teraz, czy brak jest [odwagi – red.] ludziom, którzy będą rządzić, powiedzieć wprost, że ratowanie tego, co jeszcze idzie uratować musi kosztować?  A kto za to zapłaci? Ja zwykły kierowca. Muszę powiedzieć jedno: jeżeli trzeba będzie, to trzeba zrobić podatek, w którym będziemy musieli się złożyć, żeby to wszystko ratować. I pytanie o jakieś czy samolot ma polecieć czy nie, to według mnie, to są drobiazgi.

Kandydaci bronili stanowiska.

Beata Gurbin: – Ale mamy pieniądze. Pieniądze przeznaczone na fundusz Covidowy. Mamy głupkowatą inwestycję w CPK. Niedorzeczne inwestycje, Zamki Saskie. Pieniądze są.

Piotr Sitkowski: – Mieliśmy nie rozmawiać o przeszłości, myślimy o przyszłości. Bać się powiedzieć? To będzie musiało nas kosztować i każdy z nas będzie musiał się przyłożyć do tego.

Piotr Gierszewski: Tak, jak Pan mówi. Tak będzie, ale złych posłańców czy złych proroków nikt nie lubi. Część naukowców to jest takimi prorokami, którzy mówią. Każdy z nas oglądał jakiś film katastroficzny. Ostrzeżenia padały do ostatniej chwili, a potem ratuj się kto może. Róbmy coś póki możemy.(…)

W wysłuchaniu w Grudziądzu wzięli udział kandydaci:
Anna Dworakowska Nowa Lewica,
Łukasz Kowarowski Nowa Lewica,
Anna Pastuszka Trzecia Droga,
Beata Gurbin Trzecia Droga,
Evelina Visnevska KO
Tomasz Szymański KO
Moderator: dr hab. Piotr Gierszewski
Ekspert: dr Grzegorz Baciński


*

Wysłuchania obywatelskie organizowane są w ramach inicjatywy Obywatele Mają Głos. Opracowujemy nagrane wypowiedzi kandydatów, by na stronie internetowej obywatelemajaglos.pl umieścić je w formie tekstów. Uzupełnieniem informacji o kandydacie będą odpowiedzi na pytania z kwestionariusza, opublikowane przez partnera naszej inicjatywy na stronie mamprawowiedziec.pl .

Każde wysłuchanie ma odrębną dynamikę, można ją prześledzić na trzygodzinnych nagraniach, które publikujemy na kanale YouTube.

Inicjatywę realizujemy dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »