Organizacje obywatelskie jadą do Michałowa

W piątek 19 listopada przedstawiciele wielu środowisk i organizacji obywatelskich spotkają się z mieszkańcami Michałowa. Chcą wyrazić swoją wdzięczność i uznanie za ratowanie ludzkiego życia i godności na granicy z Białorusią. Chcą również powiedzieć o działaniach, które da się podjąć dla ratowania ludzi uwięzionych na granicy, o działaniach, które sprawią, że w całej Europie nikt nie będzie musiał pytać o los dzieci, tak jak pytano o dzieci z Michałowa

Do Michałowa pojadą m.in. Grupa Granica, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, KOD, Strajk Kobiet, Obywatele RP. Strajk Kobiet przywiezie tam transport rzeczy potrzebnych uchodźcom.

Michałowo, przygraniczne miasto Podlasia, stało się znane w całej Polsce i także w Europie. Ludzie w Michałowie, podobnie jak w wielu innych przygranicznych gminach, ratują dzieci i całe rodziny, które szukają schronienia w naszej części świata. Historia zatoczyła tu koło, stawiając przed mieszkańcami Podlasia i Lubelszczyzny wyzwania znane z najczarniejszych kart polskiej historii. Zwykli ludzie dzisiaj ten egzamin zdają, dając Polakom nadzieję.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Michałowo, stolica przyzwoitości

Samorząd Michałowa podejmuje działanie w imię humanitaryzmu. Tam, gdzie zawodzą władze państwa, lokalna społeczność próbuje ratować ludzkie życie i godność, łagodzić cierpienie. Próbuje skutecznie. Przejmując najbardziej podstawowe z zadań państwa. Michałowo bierze na siebie ciężar, który spoczywa na nas wszystkich. To tam jest dzisiaj centrum Polski i stolica przyzwoitej, ludzkiej polskości.

To w tym rejonie zaczyna się geograficzny obszar Unii Europejskiej. Przed ludźmi stamtąd los postawił wyjątkowe zadanie. To oni odpowiedzą, czy na białoruskim pograniczu europejskie wartości się kończą, czy może właśnie tam się zaczynają.

Na zdjęciu: Burmistrz Michałowa Marek Nazarko i Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Ancipiuk zapalili przed swoimi domami zielone żarówki. Dom w zielonej wieczornej poświacie to informacja dla migrantów, że znajdą w nim pomoc. Mogą w nim liczyć na: posiłek, ogrzanie się lub zmianę ubrań, naładowania telefonu, prostą pomoc medyczną, czy lekarstwa.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »