Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Po 522 dniach sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania

Bezprawnie zawieszony za stosowanie prawa Unii Europejskiej sędzia Maciej Ferek z Sądu Okręgowego w Krakowie został przywrócony do orzekania – informuje Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS

Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła zarówno decyzję ówczesnej prezes SO w Krakowie Dagmary Pawełczyk-Woickiej (dziś szefowej neoKRS) o miesięcznym zawieszeniu sędziego Ferka, jak i późniejszą decyzję Izby Dyscyplinarnej z listopada 2021 r. o bezterminowym zawieszeniu sędziego i obniżeniu o połowę jego uposażenia. – Działania neosędzi Dagmary Pawełczyk-Woicickiej i Izby Dyscyplinarnej łamały zabezpieczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 14 lipca 2021 r. i stanowiły jawne naruszenie prawa europejskiego – czytamy na stronie KOS.

Komitet Obrony Sprawiedliwości: – Pomimo uznania przez Izba Odpowiedzialności Zawodowej, że sędziego nie można zawiesić za wydawane przez niego orzeczenia i poglądy prawne, nie stwierdzono, że sędzia Ferek został zawieszony bezprawnie, a ID nie była sądem.

Zawieszenie sędziego Ferka trwało 522 dni. Obrońcami sędziego byli adw. Michał Gajdus, SSN Michał Laskowski i SSN Piotr Prusinowski.

Przywrócenie do orzekania wszystkich bezprawnie zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną sędziów zostało zapisane w Krajowym Planie Odbudowy i jest konieczne do odblokowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy – przypomina KOS.

fot. Facebook/Komitet Obrony Sprawiedliwości KOS

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas