Pokojowy klimat…

Park Reagana w Gdańsku leży w strefie zagrożonej wzrostem poziomu morza. Fot.: A. Kardaś, Nauka o klimacie

Dziś przeraża nas wojna w Ukrainie. Widzimy kilkunastomiesięczne dziecko w zakrwawionym kocyku, zburzone i płonące osiedla, schowaną w bunkrze i opętaną władzą twarz Putina. Boimy się. Pomagamy Ukraińcom i zadajemy sobie pytanie: Dlaczego? Wojna… „nie wzięła się znikąd[1]”. To obojętność władz na deptanie godności człowieka, mówienie o wartościach i jednoczesne łamanie praw człowieka, budowanie nienawiści pomiędzy różnymi ludźmi, pycha i żądza władzy za każdą cenę

Dziś martwiąc się o jutro naszych dzieci, rodzin, przekonujemy się, że fundamentem codziennego życia jest „pokojowy klimat” – poczucie bezpieczeństwa każdego z nas. Wojna od lat  dzieje się w innych częściach świata, gdzie karabinierzy bronią dostępu do wody, prąd jest tylko czasami i przez godzinę w ciągu doby, a na pracy 8-letnich dzieci pracujących przy wydobyciu kobaltu (w smartfonie, komputerze) bogacą się skorumpowani urzędnicy i pośrednicy. W naszym kraju doświadczamy coraz częściej gwałtownych powodzi, wichur, orkanów… Po przeczytaniu artykułu pt.” Jak zmiana klimatu wpływa na nasze życie? Druga część raportu IPCC” odniosłam wrażenie, że Ukraina, to tylko zapowiedź tego, co „jutro” czeka nas i nasze dzieci. Mogę działać dziś, by jutro miało „pokojowy klimat”. „Ekonomia obwarzanka” jest szansą na sprawiedliwą transformację, w której rośnie dobrobyt społeczny i dajemy sobie oraz naturze czas na regenerację. Jutro, na które małymi krokami mamy wpływ działając dziś.

Dominik Madej z MSK w wysłuchaniu odwróconym 26.02.2022r. wypunktował zapóźnione i instrumentalne wykorzystanie do utrzymania władzy Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027. Gdyby rządzący wcześniej wsłuchiwali się w argumenty naukowców i młodych, to dziś nie płacilibyśmy tak wysokich cen za gaz, energię elektryczną, benzynę… Nie mielibyśmy w „przytłaczającej większość paliw kopalnych sprowadzanych do Polski pochodzących z Rosji… W ostatnich 20 latach było, to średnio: 87 proc. importu ropy naftowej, 72 proc. gazu ziemnego i 62 proc. węgla kamiennego” [2] . W piątek 10 marca 2022r. posłowie zjednoczonej prawicy przegłosowali „bezkarność urzędników”. Trybunał Konstytucyjny w naszym kraju, podobnie jak 5 lat temu TK w Rosji, podważył podstawowe prawo człowieka „do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy… przez niezawisły i bezstronny sąd…”

sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia jego sprawy… przez niezawisły i bezstronny sąd…”
Czy mamy być obojętni na łamanie podstawowych praw człowieka? 21 marca tradycyjnie organizowane są różne manifestacje. Może, w 2022 roku młodzi, ich rodzice i ja babcia ze swoim od 36 lat mężem, dziś dziadkiem… będziemy krzyczeć : „chcemy pokojowego klimatu!”?


Ilustracja: Park Reagana w Gdańsku leży w strefie zagrożonej wzrostem poziomu morza, fot. A. Kardaś. Nauka o klimacie


[1] Prof. Marian Turski

[2] https://klimat.rp.pl/energia/art35750061-50-proc-gazu-pochodzi-z-rosji-greenpeace-wie-jak-uniezaleznic-polske-od-putina

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze opinie, komentarze, listy