Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (10 -16 kwietnia 2023)

Kto sprowadza zboże z Ukairny * Członkowie Solidarności zapłacą mniej za paliwo na Orlenie * Kaczyński kontra Jaki w stolicy * Polskie firmy nie dostaną preferencji w Ukrainie * 86 % rządowego programu odbudowy zabytków trafi do parafii, zakonów i seminariów duchownych * Usrawa wymierzona w Donalda Tuska przeszła przez Sejm – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Zboże z Ukrainy, które w założeniach miało być tylko tranzytowane przez nasz kraj, zostało zakupione przez firmy, związane z ekipą władzy i zdominowało polski rynek. Rząd odpowiedzialny za ten bajzel udaje teraz dobrego wujka, usiłuje zwalić winę na tych „innych” i  wprowadza embargo  m.in. na zboże, jajka i cukier z Ukrainy oraz pakiet pomocowy, który może pozwoli rolnikom zapomnieć o tej wpadce i pozostaną wierni partii Kaczyńskiego.

2. Jeśli jesteś członkiem Solidarności, posiadasz samochód i masz elektroniczną legitymację członkowską, to jesteś farciarzem. Właśnie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” dogadała się z PKN Orlen i członkowie tej organizacji będą płacić mniej za paliwo i artykuły w „Stop Cafe na wszystkich stacjach Orlen i Bliska”. O ile mniej niż zwykły Polak, nie wiadomo, bo wysokość rabatu objęta jest tajemnicą. Był sobie kiedyś związek zawodowy, prawdziwy, dumny i niezależny i co z niego pozostało? 

3. Solidarna Polska straszy koalicjanta oddzielną listą wyborczą. Plotka głosi, że w Warszawie jedynką na tejże liście ma być Patryk Jaki, więc bój się prezesie. Optymizm górą, choć jest jak czek bez pokrycia.

4. Rząd liczy, ile kasy zarobią jego ludzie, gdy skończy się wojna na Ukrainie i to właśnie oni załapią się na kontrakty i  będą odbudowywać gospodarkę ukraińską. Oby się nie przeliczył, bo Ukraina już zapowiedziała, że „Polska nie dostanie jakichś specjalnych ułatwień prawnych zabezpieczających interesy naszego biznesu w Ukrainie. Byłoby to bowiem sprzeczne z prawem unijnym”.

5. Właśnie sejmowa komisja poparła obywatelski projekt dotyczący kar za „lżenie” kościołów, rekomendując nawet 3 lata więzienia za takie przestępstwo. Właśnie ponad 140 mln zł z programu „Ochrona zabytków” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiło do parafii, zakonów, seminariów duchownych (to 86% całego programu). Coraz poważniej traktowany jest projekt Ordo Iuris o religii na maturze i klauzuli sumienia w szkołach. I co, nadal będziemy udawać, że nie jest nam bliżej do państwa w typie Afganistanu, tyle że w wersji katolickiej?

6. Rząd wystąpił do KE z wnioskiem o wstrzymanie kar za niewykonanie przez Polskę wyroku TSUE, który nakazał zawieszenie stosowania przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów. KE nie dała się wziąć na lep i po dokładnej analizie owego wniosku, odrzuciła go. Tak więc nadal będziemy bulić milion euro dziennie. Już zalegamy z kwotą 153 miliony euro i to tylko za okres od 29 października 2022 do 30 marca 2023 roku.

7. Przez 8 lat nie udało się znaleźć haka na Tuska i wsadzić go  za kratki. PiS więc biegusiem przygotował ustawę o powołaniu Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Ma ona wyjaśnić przypadki „funkcjonariuszy publicznych lub członków kadry kierowniczej wyższego szczebla, którzy w latach 2007 – 2022 pod wpływem rosyjskim, działali na szkodę interesów RP”, a jej celem jest postawienie Tuska przed Trybunałem Stanu. Oczywiście jest ona niekonstytucyjna, ale co tam konstytucja, co tam prawo!  A ja podchodzę do tematu spokojnie, bo temu rządowi cokolwiek wyszło?

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »