Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (10 -16 października 2022)

Spadną dopłaty dla polskich rolników. PiS wysłał notę do Niemiec bez słowa „reparacje”. Barbara Nowak przyznaje się do dyskryminowania niechodzących na religię. Dworczyk ma nowe stanowisko w rządzie, a rząd kupuje za miliony nowe limuzyny. Gdy 15 europejskich krajów chce wspólnego systemu obrony, Polska się wyłamuje. Z KUL odchodzi Ksiądz Wierzbicki – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia

1. „Każdy rozsądny Polak, patriota, nawet jeśli jest niewierzący, to musi przyjąć chrześcijański system wartości. Choćby dlatego, że w Polsce innego systemu wartości występującego w szerszym wymiarze po prostu nie ma. Jest albo system chrześcijański, albo nihilizm” – kto to powiedział? Oczywiście prezes, na spotkaniu w Częstochowie, gdzie autokarami przywieziono mu klakierów. A ja na to odpowiem krótko – „Ja nic nie muszę”.

2. Janusz Wojciechowski, europarlamentarzysta PiS, odpowiedzialny za rolnictwo w Europie, załatwił naszym rolnikom obniżenie dotacji do hektara ze 190 euro na 118 euro. Oj, będzie płacz i zgrzytanie zębami, gdy tylko rolnicy się o tym dowiedzą.

3. PiS niby walczy o reparacje z Niemiec, niby stawia sprawę na ostrzu noża, a tymczasem… w nocie dyplomatycznej, przesłanej do Berlina, o reparacjach nie ma ani słowa. Tak twierdzą politycy PO, którzy wystąpili do MSZ o udostępnienie treści owej noty. Niestety, nie udało im się jej przeczytać, bo…. została ona utajniona. Jednak udało się wyciągnąć informację, że brakuje w niej słowa „reparacje” i załącznika z wyliczeniem strat. No i kto tu kogo robi w konia?

4. Barbara Nowak, kuratorka małopolska, wzięła udział w debacie pt. „Prześladowany jak katolik”. W swoim przemówieniu przyznała, że naciska na dyrektorów szkół, by lekcje religii były w środku planu, bo z jakiej racji uczniowie niewierzący mają sobie przychodzić do szkoły godzinę później lub wychodzić wcześniej od swoich kolegów katolików? Toż to dyskryminacja młodzieży chrześcijańskiej (sic!)

5. PiS nie da zrobić krzywdy swoim ludziom. Przykładem Kuchciński, który po wielkiej kompromitacji wraca na salon. Przykładem również Dworczyk. Niby sam, z własnej woli zrezygnował z fuchy szefa kancelarii KPRM, ale żadna krzywda mu się nie stanie. Pozostaje w rządzie, by zająć się pomocą wojskową, finansową i humanitarną dla walczącej Ukrainy. Finansowo nic nie straci i nadal będzie brylował w polityce.

6. Finlandia i 14 sojuszników NATO podpisali w czwartek list intencyjny w sprawie rozwoju „Inicjatywy Europejskiej Tarczy” („European Sky Shield”), której celem jest stworzenie wspólnego systemu obrony powietrznej i rakietowej. Polska nie zamierza się przyłączyć, bo jak twierdzi Błaszczak, nie musi. Dzięki wsparciu USA i Wielkiej Brytanii mamy wspaniałą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową, więc co nas obchodzi jakaś Tarcza Europejska, wspólna obrona. Tym bardziej, że to Niemcy mają w niej szefować, a my z Niemcami nigdy! I tak wyautowaliśmy się, nie łapiąc, że w kupie siła. A jak przyjdzie co do czego, to kto będzie winien, że znowu jesteśmy sami?

7. Coś mało ostatnio Dudy w mediach, więc ogłosił z dumą, iż rozmawiał z amerykańskimi przywódcami o naszym potencjalnym udziale w tzw. nuclear sharing (koncepcja polityczna NATO, zakładająca udostępnianie głowic jądrowych państwom zrzeszonym w NATO, które jej nie posiadają). Tę wypowiedź prostuje amerykański Bloomberg, twierdząc, że Biały Dom nic nie wie na ten temat, a tak w ogóle USA i NATO nie planują rozmieszczenia u nas broni jądrowej.

8. Gospodarka leci na pysk, ludzie biednieją na potęgę, ale rząd planuje właśnie zakup 155 aut, w tym 20 limuzyn, dla 21 instytucji rządowych. W końcu kryzys kryzysem, ale wypasiona fura dla ojców narodu,  to potrzeba numer jeden.

9. Ksiądz Wierzbicki, jeden z nielicznych duchownych, faktycznie oddanych wierze, odchodzi z KUL. Jak mówi, przejrzał na oczy. „Zrozumiałem, że KUL już mi nie zapewnia poszukiwania prawdy w wolności. Co gorsza, nie czuję się tu bezpiecznie, gdy podnoszę problemy dotyczące kondycji Kościoła”. Według niego, KUL to teraz przybudówka Radia Maryja oraz miejsce dla młodzieży przejawiającej tendencje populistyczne i fundamentalistyczne.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »