Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej  (11-17 kwietnia 2022)

„Witamy w Guantanamo” – kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Wraca sprawa koncesji dla TVN. Spór wokół dopłat dla rolników. Zaostrzenie kar za obrazę uczyć religijnych. Europosłowie PiS nie poparli rezolucji w sprawie ochrony dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia

1. Amnesty International opublikowała raport „o wywózkach, arbitralnych zatrzymaniach i nieludzkim traktowaniu osób na granicy polsko-białoruskiej”. W 2021 roku polskie władze zatrzymały prawie 2 tysiące osób, które chciały starać się o status uchodźcy. Nad wieloma z nich znęcano się, podawano pod przymusem leki uspokajające, rażono paralizatorami, a w jednym z ośrodków, w Wędrzynie, strażnicy zwracają się do uchodźców: „Witamy w Guantanamo”.

2. Wraca sprawa koncesji dla TVN. Pretekstem do jej ewentualnego odebrania jest zbliżająca się fuzja koncernu Discovery z WarnerMedia, co spowoduje zmianę właściciela grupy TVN. Tym razem KRRiT ma podparcie w art.38 ustawy, który mówi, że jeśli „nastąpi przejęcie bezpośredniej lub pośredniej kontroli nad działalnością nadawcy przez inną osobę” można rozwiązać umowę koncesyjną. Czeka nas kolejna wojenka?

3. Żeby poprawić sobie notowania wśród rolników, rząd obiecał dopłaty do nawozów w wysokości nawet 4 mld zł. Jest tylko mały haczyk. Musi na to wyrazić zgodę UE, a chwilowo odmawia i to z prostego powodu. Po prostu Ministerstwo Rolnictwa nie potrafiło złożyć odpowiedniego wniosku. Zamiast wystąpić o pomoc „wojenną”, poprosiło o dotację z powodu Covida, a to nie może być podstawą przyznania dodatkowej kasy. Oczywiście MR nie ma sobie nic do zarzucenia i jeśli rolnicy nie dostaną tych pieniędzy to winna będzie oczywiście Unia, a nie pan minister i jego ekipa. Jak zwykle.

4. Europosłowie PiS nie poparli rezolucji w sprawie ochrony dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie. Oni może by i zagłosowali za, ale pod warunkiem usunięcia z tejże rezolucji fragmentów mówiących o równym traktowaniu dzieci, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, płci, orientacji i obywatelstwa.

5. W Sejmie odbyło się głosowanie nad poprawkami Senatu, w tym nad tą w sprawie nałożenia zakazu importu z Rosji gazu LPG. Poprawkę odrzucono głosami polityków PiS i części Konfederacji na wyraźną prośbę Sasina. Wychodzi na to, że jeśli taką decyzję przyjmie cała UE, to i my na to pójdziemy, ale sami wychylać się nie będziemy. To kolejny przykład hipokryzji obozu władzy.

6. Radny z Kłodzka, mocno sympatyzujący z PiS, wpadł na pomysł. Po pierwsze, zmniejszyć liczbę punktów, w których sprzedawany jest alkohol, a po drugie… jeśli już ten alkohol jest sprzedawany, to warto byłoby poprosić księdza, by wydał na to zezwolenie. Radnemu to już chyba zupełnie padło na głowę.

7. W Dzienniku Ustaw opublikowano już ustawę sankcyjną, pozwalającą na zamrażanie majątków tych, którzy wspierają Rosję. Niby ok, ale wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. Decyzję o tym, kto znajdzie się na liście sankcyjnej może podjąć szef MSWiA na życzenie CBA, ABW, prezesa NBP oraz … Jarosława Kaczyńskiego, który odpowiada za bezpieczeństwo i obronę państwa. Nie będę wcale zdziwiona, gdy okaże się, że owa lista stanie się narzędziem do walki z „wrogami” prezesa.

8. I na koniec ciekawostka. Gdyby ktoś nie wiedział, to informuję, że w Polsce prześladowani są chrześcijanie. Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy zaostrzającej przepisy za obrazę uczuć religijnych. Dwa lata za publiczne lżenie lub wyszydzanie Kościoła i trzy lata, gdy dokona się tego przestępstwa w środkach masowej komunikacji, dwa lata za przeszkadzanie w mszy, trzy lata za przerwanie nabożeństwa. O rany!

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »