Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (11-17 marca 2024)

Na mapie świata w kolorze niebieskim biały napis Wiadomości


Kaczyński przed sejmową komisją śledczą * Iskrzy w koalicji rządzącej * Duda na wszystko mówi „nie” * Tadeusz Wojda na czele episkopatu Polski * Pawłowicz zaprasza ba mszę w zaskakującej intencji – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Przebojem tygodnia jest bezkonkurencyjnie przesłuchanie prezesa przez komisję śledczą do spraw Pegasusa. Mało być merytorycznie i profesjonalnie, a ponad 25 tys. obserwujących na YouTube zobaczyło żenujący spektakl. Kaczyński, choć język mu się chwilami plątał i był coraz bardziej zmęczony, to jednak trzymał pion, odbiegał od tematu i widać było, gdzie ma tę całą komisję. Chaos, przekrzykiwania, spora dawka agresji, przepychanka słowna, i to nie tylko w wykonaniu kolesi prezesa. Po prostu cyrk.

2. Za niecały miesiąc wybory do samorządów i cóż się dzieje? Koalicja rządząca, w ferworze walki o miejsca w radach i sejmikach, odstawiła na bok jedność koalicyjną i podgryza się wzajemnie. Jak to się mówi, „każdy sobie rzepkę skrobie” i nie ma zmiłuj. Czy taka postawa koalicjantów zachęci nas, wyborców, by ruszyć na wybory tak masowo jak w październiku?

3. Tabletka dzień po? Duda mówi twardo nie! Referendum w sprawie zmian w prawie aborcyjnym? Duda twardo mówi, nie! Odpolitycznienie zabetonowanego przez PiS wymiaru sprawiedliwości? Duda na nie! Wymiana ambasadorów? Duda na nie! Zachowuje się jak dzieciak w piaskownicy i ma niezły ubaw, że ma swoje pięć minut. Najgorsze, że będziemy musieli z nim wytrzymać jeszcze przez prawie półtora roku.

4. Z fuchą szefów Episkopatu pożegnali się panowie Jędraszewski i Gądecki. Przez chwilę wydawało się, że Polska Instytucja Kościelna wejdzie na drogę dobrej zmiany, ale naiwnością było w to uwierzyć. Nasi biskupi wybrali na nowego przewodniczącego Episkopatu abp. Tadeusza Wojdę, metropolitę gdańskiego, który mówił, że polskie społeczeństwo „cuchnie homoseksualizmem” i do tej pory nie wyjaśnił szeregu afer obyczajowych w Gdańsku.

5. Krążą plotki, jakoby Radosław Sikorski był kandydatem na unijnego komisarza do spraw obronności. Jak myślicie, kto jest zdecydowanie na nie? Oczywiście PiS i jak zapowiedział już Mariusz Błaszczak, jego partia nie poprze tej kandydatury.

6. W minioną środę, w kościele p.w. Św. Andrzeja Boboli w Warszawie miała odbyć się msza św. w obronie prawa i Krajowej Rady Sądownictwa”. O wydarzeniu poinformowała sama pani Pawłowicz na portalu X. Dostała też świetną odpowiedź. Jak napisał jeden z internautów „Taka intencja to jest jednak uwłaczająca. Można modlić się o wolność Ojczyzny, o pokój, ustanie wojny. Ale w obronie jakiejś konkretnej grupy społecznej? Zaufanie Bogu, to modlitwa o spełnienie Jego woli, a nie spełnienie postulatu”.

7. Młodzież Wszechpolska z Poznania wystosowała list do biskupów, w którym żądają obłożenia ekskomuniką  polityków, optujących za liberalizacją prawa aborcyjnego. No, faktycznie, ktoś się tego przestraszy…

8. Kaja Godek na portalu X ostrzega przed Ukraińcami, którzy chcą przejąć władzę w Polsce. Dowodem w sprawie ma być plakat wyborczy Anny Tymoshenko, kandydatki do Rady Miasta Częstochowa. Gdyby chciało się jej sprawdzić dokładnie, to dotarłaby do informacji, że pani Anna jest Polką, a jej panieńskie nazwisko to Mielczarek. Zauważyłaby też, że żółty i niebieski kolor na plakacie, nie oznacza związku z Ukrainą. To oficjalne barwy Częstochowy (Chorągiew Miasta Częstochowy składa się z dwóch stref: górnej białej i dolnej błękitnej, a pośrodku nich umieszcza się żółty pas). Czasami warto się nieco poduczyć niż robić z siebie… (nie napiszę, kogo, bo kulturalna ze mnie osóbka).

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »