Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (14-20 sierpnia 2023)


Uchwała PiS o obcej ingerencji w proces wyborczy * Inflacja w UE – Polska znów w czołówce * Wirtualna Polska i Onet próbowały zorganizować przedwyborczą debatę, ale jej nie będzie * Duda podpisał Lex Frankenstein * Konfederacja stawia na swoją rodzinę Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Manfred Weber, przewodniczący unijnej,  największej Europejskiej Partii Ludowej, poleciał po rządach PiS i zapowiedział, że nie odpuści w walce o demokrację w Polsce. Tego PiS nie daruje, więc biegusiem przygotowano projekt ustawy, w której zapisano, że  obca ingerencja to wrogi akt wobec Rzeczpospolitej i rząd będzie ją zdecydowanie zwalczać. Ciekawe, w jaki sposób? A już tak serio, to wyszło jak zwykle: marnotrawienie czasu, przykrywanie faktycznych problemów i machanie tekturową szabelką…

2. Rząd każe nam się cieszyć, że powoli problem z inflacją przechodzi u nas do lamusa, że jest dobrze, że to już tylko 10,3%, że nikt tak sobie nie poradzi, jak Polska pod rządami PiS-u. Jak się okazuje,  w całej UE inflacja w lipcu wyniosła 6,1%, a w strefie euro 5,3%, a jedynym państwem z wyższą inflacją od naszej, są tylko Węgry.

3. PiS ma swojego Oskara Szafarowicza, 22-latka, który już zapracował sobie lojalnością i „właściwym” rozwojem obywatelskim, by kandydować do Sejmu. Z kolei Ziobro ma Michała Sopińskiego, niespełna 30-letniego rektora kalisko-warszawskiej Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, który też zasłużył sobie na miejsce na liście. No proszę, jak łatwo można wyprodukować przedstawiciela młodego pokolenia Homo PiSsus.

4. Onet i Wirtualna Polska zaproponowały organizację wyborczej debaty liderów PiS i PO, na co ochoczo przystał Donald Tusk. Prezes ową propozycję zignorował. Nie będzie on rozmawiał z Tuskiem, bo jak wyjaśnił jeden z jego partyjnych koleżków, „(…)trzeba rozmawiać z Weberem z EPL [Manfred Weber to przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, do której należy Platforma Obywatelska – red.], bo pan Tusk jest tylko reprezentantem tej partii w Polsce :-)”. No cóż, Kaczyński boi się starcia z Tuskiem jak diabeł święconej wody. To widać, słychać i czuć.

5. Duda podpisał haniebną wręcz ustawę o oddaniu szkół niepublicznych pod ścisły nadzór kuratorów oświaty. Zgodnie z nią, kurator będzie mógł zlikwidować placówkę z dnia na dzień, jeśli tylko uzna, że nie realizuje ona pisowskiej edukacji. Oczywiście, nie będzie szans na odwołanie się od tej decyzji.

6. Konfederacja stawia na rodzinę. Na jej listach do Sejmu znalazło się miejsce dla żony Bosaka, ojca Konrada Berkowicza, brata Sławomira Mentzena,żony, syna i zięcia Korwina Mikke. Jak widać, konfederaci są przekonani, że z rodzinką najlepiej wychodzi się nie tylko na zdjęciach.

7. Pytania referendalne jeszcze nie zdążyły się dobrze odleżeć, a już dwa z nich zostały poprawione. Pierwsze z nich brzmiało, „Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?” a teraz, po poprawce jest: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Z kolei pytanie, „Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn” zamieniono na „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. I to właśnie ojczulkowie narodu w pełnej krasie. Piszą ustawy na wariata, a potem modyfikują, poprawiają i pokazują, jak bardzo są niekompetentni w działaniu…

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »