Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (15-21.01.2024)

Na mapie świata w kolorze niebieskim biały napis Wiadomości


W PiS szykuje się ostra rywalizacja o miejsca w Europarlamencie * Duda na niechlubnej liście Politico * W Radio Maryja grożą posłom ekskomuniką * Ławnicy w SN chcą dymisji Manowskiej – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Politycy partii prezesa czują już, że dobre dla nich czasy w Polsce się skończyły i myślą o ewakuacji do Europarlamentu. Do Szydło, Kempy i Zalewskiej, które nie planują wracać do Ojczyzny, chcą dołączyć m.in. Kuchciński, Terlecki, Czarnek, Mularczyk. Mówi się też o samej Przyłębskiej lub jej mężu. Trzeba przyznać, że ten towar eksportowy jest kiepskiej jakości.

2. Duda wybrał się do Davos i postanowił poskarżyć się wiceprzewodniczącej KE Verze Jourovej na Tuska. Produkował się jednak bezskutecznie, bo Jourova uznała, „Komisja Europejska nie zajmuje się indywidualnymi kwestiami”. Jakby tego było mało, dowalił Dudzie amerykański portal Politico, który umieścił go na niechlubnej liście uczestników szczytu. Obok Andrzeja Dudy wśród „parszywej dwunastki” z Davos znaleźli się dyktatorzy, niedoszli autokraci, szantażyści i „polityczni pariasi”.

3. Radio Maryja już się szykuje do walki i ogłasza, że każdy poseł, który zagłosuje za ustawą o bezpiecznej aborcji do 12 tygodnia ciąży, będzie miał przechlapane. Jak ostrzega prof. Paweł Bortkiewicz, który w tymże radiu często się produkuje, ci posłowie i te posłanki muszą się liczyć z konsekwencjami w postaci ekskomuniki. Już widzę, jak się boją…

4. Prezes totalnie odlatuje, nie rozumie, co się stało, kto mu korytko odebrał i dlaczego. On jest przekonany, że to tylko taki kryzysik i szybko wróci na szczyty. Już zapowiedział na konferencji w minioną niedzielę, że gdy nastąpi jego wielki comeback, zreformuje system polityczny z konstytucją na czele, „ nawet jeśli będzie to trzeba zrobić przy pomocy aktów uchwalanych na specjalnej zasadzie”.

5. Sędzia Manowska, I prezes SN, chce odwołania 13 ławników, bo nie chcą oni współpracować z neosędziami. Jednak nie z Radą Ławników takie numery. Negatywnie zaopiniowała jej wniosek i wystąpiła o natychmiastowe podanie się sędziny do dymisji. Opinie Rady Ławniczej zostaną teraz przekazane do Senatu wraz z wnioskami I prezes SN i opiniami Kolegium Sądu Najwyższego, które pozytywnie odniosło się do wniosku Manowskiej w sprawie odwołania ławników. Jak myślicie, po czyjej stronie stanie Senat?

6. Dożyłam tej pięknej chwili, gdy prezes spadł wreszcie z hukiem z piedestału i skończyły się przywileje, przytulaski i traktowanie go jak świętej krowy. Teraz będzie ponosił całkowitą odpowiedzialność za to, co czyni i mówi. No i właśnie, jako zwykły poseł, został ukarany przez sejmową komisję etyki za nazwanie Donalda Tuska niemieckim agentem. Fakt, to tylko nagana, ale jakże musiało go zaboleć, że ktoś go karze…

7. Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji i to dość błyskotliwy, muszę przyznać, wskazał, kto według niego jest „najgłupszym posłem” Sejmu X kadencji. Padło na Piotra Kaletę z PiS. Dlaczego? Bo „jedyna rzecz, którą się ten poseł zajmuje to darcie japy przez całe posiedzenie Sejmu w zasadzie bez przerwy. Co by się nie działo, ten facet się drze. Jak głosujemy przypadkiem tak, jak Platforma Obywatelska, to Kaleta się drze – jacy to jesteśmy zdrajcy polscy, agenci rosyjscy, koalicjanci Tuska. Jeżeli akurat głosujemy tak jak PiS, to Kaleta się drze – wreszcie zrozumieliście, z kim tutaj należy głosować”.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »