Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (15-21 maja 2023)

PiS chce przeprosin od Zełenskiego * Przedziwny spot wyborczy PiS-u * MSWiA o ochronie domu Kaczyńskiego * Czarnek zaatakował przewodniczącą delegacji PE * Rząd Zjednoczonej Prawicy z rekordową liczą pełnomocników * Potańcówka plus – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Nie od dziś wiadomo, że jedyne co rządowi PiS dobrze wychodzi, to psucie relacji z kolejnymi państwami. Tym razem padło na Ukrainę. Rzecznik MSZ uznał,  że czas przypomnieć o Wołyniu.  Wprawdzie o wybaczenie za ten akt ludobójstwa prosiła Ukraina już w 2014 i 2016 roku, ale to za mało! Teraz ma nas przeprosić Zełenski! Według ambasadora Ukrainy, „jakiekolwiek próby narzucania Prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie, co musimy w sprawie wspólnej przeszłości, są nieakceptowalne i niefortunne. Pamiętamy historię i apelujemy o szacunek  i wyważenie w wypowiedziach, szczególnie w trudnych realiach ludobójczej agresji rosyjskiej” i trudno się z nim nie zgodzić. Wyskakiwanie z takim żądaniem teraz, gdy Ukraina płonie, pokazuje stan umysłu polityków obozu władzy i  ich małość.

2. Morawiecki przechodzi sam siebie! Właśnie wziął udział w uroczystym otwarciu mostu w Tylmanowej, który już od kilku miesięcy służy społeczności lokalnej. Takie celebrowanie materialnych osiągnięć rządu znacznie po fakcie, to norma. Szydło w 2017 roku otwierała zaporę, która jeszcze nie był dokończona, Maląg w 2022 roku i Zieliński organizowali uroczystości przekazania wozów strażackich, które już od wielu miesięcy były użytkowane, Zieliński w 2018 roku przekazał policjantom radiowóz, który swoje kilometry już przejechał….

3. Władza popisała się najnowszym spotem wyborczym, w którym opowiada, „ jak polski rząd dba o zdrowie i bezpieczeństwo kobiet i wspiera ich rozwój”. Jakoś rząd zapomniał o Czarnych Protestach, o tym, że według raportu Światowego Forum Ekonomicznego „Global Gender Gap” jesteśmy na 77 miejscu (na 156 krajów) w rankingu poziomu równości kobiet i mężczyzn w życiu społecznym i gospodarczym, a kryteria równościowe spełnia Polska w niecałych 58 %, a to o 10 pkt proc. mniej niż wynosi średnia w Unii Europejskiej. Ktoś tu z kogoś chce zrobić kretyna, prawda?

4. Posłanka Hanna Gill – Piątek poprosiła o podanie kosztów ochrony willi prezesa, pomnika Ofiar Smoleńskich, pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz biura PiS przy ul. Nowogrodzkiej przez policję w latach 2018-2022 i cóż się okazało… „W oparciu o stanowisko Komendy Głównej Policji uprzejmie informuję, że Policja nie realizowała zadań związanych z ochroną wskazanej osoby, jak również obiektów wymienionych w wystąpieniu”. Tak twierdzi Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA. Wychodzi więc na to, że mamy ostre zaburzenia wzrokowe. Policja nie stoi na Żoliborzu, nie kręci się przy pomnikach, nie urzęduje przy Nowogrodzkiej. To nasze halucynacje, zwykłe omamy…

5. W Polsce gościła delegacja Parlamentu Europejskiego, która chciała przyjrzeć się, jak wygląda u nas swoboda mediów, instytucji kulturalnych i artystycznych oraz edukacja i przeżyła szok. Szok, że nasi rządzący tak otwarcie przyznają się do łamania zasad pluralizmu i różnych wolności. Szok, jakim chamstwem błysnął Czarnek. Zaatakował on przewodniczącą delegacji, która jest Niemką, mówiąc, „Twoi przodkowie zabili mnóstwo ludzi, my jesteśmy potomkami bohaterów”. Był butny, agresywny,  nie odpowiadał na pytania. Szok, że Telewizja Publiczna nie raczyła się spotkać.

6. Rząd idzie na rekord! Mamy już 58 rządowych pełnomocników (u schyłku rządów PO-PSL pełnomocników w rządzie było 16). Czym się zajmują? Ano m.in. promocją polskiej marki, sprawami leśnictwa i łowiectwa, koordynacją struktur inspekcji sanitarnej i wspieraniem reform w republice Mołdawii…

7. Mamy nowy program rządu, czyli „Wieś tańczy i śpiewa” Plus! 10 tys. zł dostaną na organizację potańcówki  organizacje pozarządowe, Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne i samorządowe instytucje kultury. No to teraz „Będzie, będzie zabawa! Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało….”

8. Coś dla miłośników „dobrej” książki, czyli „Kadencja w przestworzach”. Dzieło związanej z Telewizją Polską Żakliny Skowrońskiej. Już za 55 zł możemy poznać zapis podróży Andrzeja Dudy, który jest „liderem Europy” jest, a właściwie może być. To „Władca, człowiek symbol, bohater i nieustraszony pogromca Putina (…)”. Wystarczy mi recenzja Grzegorza Wysockiego i padam z wrażenia…

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »