Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (17-23 lipca 2023)


Piknik z Elżbietą Witek * Kaczyński zachwala rząd w nowym spocie * PiS poszerza dostęp do broni * Szydło odmówiła Kaczyńskiemu * Do TSUE wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko Polsce * Zawiadomienie Macierewicza włączone do śledztwa smoleńskiego – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Czy wiecie, że PiS za nasze pieniądze organizuje sobie kampanię wyborczą? Właśnie odbył się na Dolnym Śląsku piknik „Rodzina 800 Plus”. Było na bogato! Stoły zastawione żarciem, liczne atrakcje dla dzieci, moc gadżetów promujących partię, minister Cieszyński i pani Witek. Piknik sfinansowany przez Ministerstwo Pracy, czyli przez nas!

2. PiS wrzucił w przestrzeń publiczną spot z cyklu „Jesteśmy blisko ludzi z Miłości Do Polski”. Nie powiem, ładny! Bohaterem jest prezes. Głaszcze dzieci po główkach, całuje spracowane ręce kobiet, rozsyła uśmiechy na prawo i lewo. A mi przed oczami staje Stalin, Breżniew i inni „wielcy” minionej epoki. Wtedy też w taki sposób ocieplali swój wizerunek ci, którzy niszczyli własny naród…

3. Rząd chwali się, że teraz, gdy rządzą Polską ludzie prezesa, USA nas szanują i się z nami liczą. Okazuje się, że to tylko zaklinanie rzeczywistości, bo Polski coraz bardziej nurzającej się w autorytaryzmie, Ameryka nie kupuje. Świadczy o tym wypowiedź Marka Brzezińskiego, ambasadora USA, w której podkreśla, że obecne relacje nie oznaczają, że „pozycja strategiczna Polski jest tak ważna, iż Waszyngton przestanie troszczyć się o rządy prawa, demokrację w naszym kraju”.

4. Komisja Europejska skierowała do TSUE kolejną skargę na nasz Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o odrzucenie przez Polskę zasady autonomii, pierwszeństwa, skuteczności i jednolitego stosowania prawa unijnego oraz niespełnienie przez TK wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu. Czy rząd się tym przejmie? Oczywiście, że nie, bo przecież Polska nie po to jest w UE, by przestrzegać obowiązujących zasad. Zasad, na które się zgodziła i które podpisała. Polska w UE jest tylko dla kasy.

5. PiS zliberalizował przepisy o dostępie do broni. Wejdą w życie 28 sierpnia. I tak, wojskowi i funkcjonariusze służb uzyskają skróconą ścieżkę do pozwolenia na broń do osobistej ochrony, myśliwi zostaną zwolnieni z obowiązku regularnego przedstawiania orzeczeń psychologicznych oraz skróci się czas przynależności do klubu strzeleckiego przed egzaminem. No, to szykujmy się na to, że takich dramatów, jak ostatnio w Poznaniu, będzie więcej.

6. Beata Szydło poszła w zaparte i odmówiła startu w wyborach do Sejmu. Nie po to zaznała smaku dobrej kasy w Brukseli, nie po to była premierem, by teraz stać się szeregową posłanką.

7. Nic to, że byli członkowie podkomisji smoleńskiej nie podpisali się pod raportem Macierewicza. Nic to, że raport jest oparty na wyssanych z palca bajdurzeniach. Właśnie prokuratura krajowa włączyła do śledztwa zawiadomienie Macierewicza, w którym zawnioskowano m.in. o „przeprowadzenie dowodów z raportu podkomisji i dołączonych do niego załączników oraz przesłuchań osób zaangażowanych w remont Tu-154M, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i ochronę prezydenta, a także „formułujących publicznie groźby karalne wobec prezydenta Kaczyńskiego: Władimira Putina i Bronisława Komorowskiego”. Wybory za pasem, więc tonący brzytwy się chwyta, tzn. Smoleńska, samolotu i parówek.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »