Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (19- 25.02.2024)

Na mapie świata w kolorze niebieskim biały napis Wiadomości


Myśliwi łączą siły z rolnikami * Pigułka dzień po – Duda sugeruje weto * Kamiński i Wąsik mogą mieć kolejny problem * Sejm odrzuci projekty Kai Godek * Kaczyński jednak nie wybiera się na wcześniejszą emeryturę – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Protest rolników nieźle się już rozbujał. Szefują mu politycy Konfederacji, co już znacznie podważa wiarygodność tej imprezy. Mało tego, dołączają do niego górnicy, którzy nagle sobie przypomnieli, że i im się coś należy, myśliwi i Solidarność. Może mam spaczone myślenie, ale coś mi tu śmierdzi i jedzie mi polityką na kilometr. Czy to faktycznie tylko walka o być albo nie być, czy też świetnie zorganizowana akcja, której celem destabilizacja państwa i zrealizowanie marzeń prezesa o powrocie do koryta?

2. Poseł Trzeciej Drogi, Bartosz Romowicz, uważa, że „etaty kapelanów powinny zostać zlikwidowane we wszystkich służbach i to najszybciej jak się da. Kościół może opieką duchową otaczać funkcjonariuszy publicznych w ramach swojej misji” i trudno się z nim nie zgodzić. Gdzie człowiek nie spojrzy, tam kapelani utrzymywani z naszych, podatników, pieniędzy (w latach 2014-2018 ich etaty kosztowały nas ponad 7 mld zł). A przecież ich obecność w spółkach państwowych i użyteczności publicznej jest sprzeczna z art. 25 Konstytucji RP, który gwarantuje autonomię i niezależność instytucji państwa i Kościołów. Trzymam kciuki, by rozdzielność państwa od kościoła, nad którą już trwają prace, wreszcie stała się faktem.

3. Sejm przyjął ustawę o dostępności pigułki po bez recept, jednak wstrzymajmy się z euforią. Ostatnie słowo należy do Dudy, a ten już zapowiada, że się pod tym nie podpisze. Po pierwsze, nie odpowiada mu, by z kupna tej tabletki mogły skorzystać 15-latki, a po drugie, dobrze jest jak jest.

4. Ech, jak ja lubię takie newsy! Projekty Kai Godek i Ordo Iuris: „Tak dla rodziny, nie dla gender” oraz  „Stop LGBT„, dotyczący m. in. zakazu marszów równości, nie znalazły zrozumienia w Sejmie i zostały odrzucone. Polska po 15 października 2023 roku normalnieje. Uff, co za ulga…

5. Nad Wąsikiem i Kamińskim zbierają się kolejne czarne chmury. Prokuratura, która też już normalnieje, wszczęła śledztwo w sprawie złamania przez tych panów zakazu pełnienia funkcji publicznych, gdy już po wyroku skazującym pojawili się w Sejmie. Grozi im za to nawet 5 lat więzienia. Ciekawe, czy Duda już ma przygotowany kolejny akt ułaskawienia?

6. Collegium Humanum to uczelnia założona w 2018 roku, która stała się  kuźnią elit PiS. Politycy pchali się tam drzwiami i oknami, bo tylko tutaj w kilka miesięcy i bez nadmiernego wysiłku, mogli zdobyć dyplomy ukończenia m.in. studiów MBA, na które w normalnych warunkach musieliby poświęcić dwa lata. Teraz uczelnia jest pod lupą CBA, które przedstawiło siedmiu osobom, w tym jej rektorowi Pawłowi Cz. aż 30 zarzutów wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów ukończenia studiów podyplomowych i przyjmowaniu w związku z tym korzyści majątkowych.

7. Kaczyński z przerażeniem patrzy, jak po przegranych wyborach partia mu się rozłazi, a kolesie już próbują dzielić się po nim schedą. Tak więc on choć nie chce, ale musi pozostać u władzy i deklaruje, że jednak nie wybiera się na wcześniejszą emeryturkę. Jak twierdzi, jeśli zarząd znów na niego postawi, to on się poświęci dla dobra Polski i partii i dalej będzie rządził. Myślę, że to świetny pomysł, bo on sam w sobie jest już jak ta  bomba, która PiS za niebawem rozsadzi.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »