Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (19 -25 czerwca 2023)


Konwencja PiS w Bogatyni * Kaczyński wraca do rządu * NIK miażdży rząd * Nowi ławnicy SN nie chcą orzekać z neosędziami * Za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości Koła Gospodyń Wiejskich kupiły garnki i patelnie * Relikwie w szpitalach * Braun na spotkaniu skrajnej prawicy w Bratysławie – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Konwencja PiS w Bogatyni: spora dawka pustosłowia, „odgrzewane kotlety”. Prezes się ostro naprodukował opowiadając, że atak na Turów jest atakiem na polską suwerenność. Roztaczał wizję, że Polska niedługo przeskoczy Wielką Brytanię poziomem dobrobytu, a tak w ogóle to Polak może spać spokojnie, bo zbroimy się na potęgę „żeby odstraszyć” awanturników i agresorów…. I na coś takiego ponad 200-cie autokarów zwiozło ludzi z całej Polski, w liczbie około 14 tysięcy.

2. Kolejny HIT, to powrót Kaczyńskiego do rządu. Facet, który niedawno mówił, że „Łączenie tych dwóch funkcji (prezesa i wicepremiera) byłoby możliwe na takiej zasadzie, że prawie nie bywam w Kancelarii Premiera, prawie nie wypełniam funkcji wicepremiera, ale biorę pensję. Ja takich zasad nie uznaję”, dzisiaj doszedł do wniosku, że jednak się da. Że dla dobra swojej wizji Polski on wraca i będzie trzymał tych swoich niesfornych nieudaczników ostro za mordki. A że przy okazji na koncie sporo kasy mu przybędzie.

3. NIK wziął się ostro do roboty i wkurzył co niektórych. Rząd został po prostu zmiażdżony i nie otrzymał pozytywnej opinii z wykonania budżetu za 2022 r., co się zdarzyło pierwszy raz w naszej historii. Przyłębska musiała się tłumaczyć z dziwnych umów, za którymi nie poszły konkretne działania, ale za to spora kasa. Błaszczakowi oberwało się za przewalenie pieniędzy na podkomisję smoleńską bez właściwego nadzoru nad jej funkcjonowaniem. Czarnkowi wytknięto, że wydał 6 mln zł w ramach tzw. „willi plus” szemranym instytucjom. Oczywiście ojczulkowie narodu idą w zaparte. NIK naruszył Konstytucję, nie jest apolityczny, łamie przepisy ustawy o NIK i te raporty to bzdura. W końcu PiS rządzi super i nie da się złamać jakiemuś tam NIK-owi.

4. Rada Ławnicza SN, z dr. Andrzejem Kompą na czele, zaleciła swoim ławnikom, by powstrzymali się od orzekania z udziałem sędziów powołanych niezgodnie z Konstytucją. Stępkowski, neosędzia, człowiek Ziobry i dzisiaj rzecznik SN, straszy jakimiś konsekwencjami, ale jakimi, tego chyba i on nie wie. Wprawdzie pierwsza prezes może wystąpić o odwołanie ławnika, jeśli uzna, że nie wykonuje on swoich obowiązków lub swoim zachowaniem godzi w powagę sądu, ale decyzję o odwołaniu podejmuje Senat, a ten nie jest w rękach PiS-u.

5. Z Funduszu Sprawiedliwości poszła kasa na wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich, które kupiły za nią garnki, patelnie i inne przybory kuchenne. Jak tłumaczy Warchoł z Ministerstwa Sprawiedliwości, „Koła gospodyń wiejskich realizują cel Funduszu, jakim jest prewencja i zapobieganie przyczynom przestępczości poprzez edukację”. Faktycznie te garnki i patelnie pomogą zrealizować zadania wpisane w Fundusz?

6. Europejski Trybunał Praw Człowieka właśnie poinformował, że przyjął do rozpoznania 14 spraw dotyczących polsko-białoruskiej granicy i tego, jak traktuje się tam migrantów. Skargi dotyczą naruszenia m.in. prawa do życia oraz prawa do wolności od tortur i nieludzkiego traktowania;  wskazują na cierpienie, którego mieli doświadczyć uchodźcy podczas siłowego przeniesienia na Białoruś. Oczywiście wiadomo, jaka będzie reakcja rządu na niekorzystny dla niego wyrok. Będzie on przyjęty jako kolejny atak na naszą suwerenność.

7. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu posiada relikwie Jana Pawła II. Inne szpitale nie są gorsze, m. in. Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu posiada relikwie Jana Pawła II, a Pałuckie Centrum Zdrowia w Żninie relikwie Hanny Chrzanowskiej. Czyż może więc dziwić, że nad bezpieczeństwo i zdrowie kobiet stawiają lekarze swój katolicyzm? Nie będę zaskoczona, gdy tenże katolicyzm wyjdzie z oddziałów położniczych…

8. Konfederacja wysłała Grzegorza Brauna na spotkanie skrajnej prawicy w Bratysławie. Tej prawicy, która nie ukrywa swojego neonazistowskiego charakteru, sympatii prorosyjskiej, antysemityzmu, wrogości wobec każdego, kto wierzy, wygląda, kocha inaczej. Uczestnicy spotkania, w  tym i nasz Braun, podpisali „Manifest”, w którym chcą przywrócić Europę wolną od „obcych”, Żydów itd. itp. Niezła trzecia siła nam się w Sejmie szykuje. Jakby PiS-u było za mało.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »