Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (24 – 30 października 2022)

Kaja Godek chce jeszcze bardziej zaostrzyć prawo aborcyjne. Rekordowe wydatki kancelarii prezydenta. Powstaje zapora elektryczna na granicy z Białorusią. Posłowie PiS za cięciem wydatków na leczenie. Ksiądz oskarżony o pedofilię przywrócony do pracy. W uczelni Ordo Iuris więcej wykładowców niż chętnych do nauki. Delegacje Elżbiety Witek kosztowały ponad 258 tys. zł – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Kaja Godek powraca i to z mocnym przytupem. Właśnie zbiera podpisy pod projektem nowej ustawy antyaborcyjnej, w której… jest zapis, by za propagowanie możliwości przerywania ciąży, nakłanianie do zabiegu, czy informowanie o sposobach aborcji wsadzać „przestępców” do więzienia, nawet na dwa lata.

2. Duda apeluje do narodu, by w obliczu inflacji i drożyzny zaciskał zęby i zachował optymizm, ale sam nie zamierza żałować sobie i swoim ludziom. W 2023 roku planowane wydatki jego kancelarii wzrosną o co najmniej 20% i przekroczą 250 mln zł (39 mln zł więcej niż w tym roku).

3. Rząd bierze się za budowanie na granicy z Białorusią zapory elektrycznej. Przypomnę tylko, że w czasach słusznie minionych już to przerabialiśmy. Wtedy właśnie, na granicy Czechosłowacji z państwami kapitalistycznymi ustawiono zasieki, które do 1953 roku miały napięcie do 6000 V. Nie do końca wiemy, ilu ludzi tam zginęło, porażonych prądem, przy próbie ucieczki. Oficjalnie mówi się o 100 osobach, w tym i Polakach. Komuna wraca i to w swej najgorszej odsłonie.

4. PiS sięga po dotacje dla NFZ, przeznaczone na leczenie, bezpłatne leki dla seniorów i pogotowie oraz sceduje na tę instytucję sfinansowanie leków dla chorych na hemofilię oraz HIV/AIDS (łącznie prawie miliard), za procedury wysokospecjalistyczne, w tym przeszczepy wątroby, a także finansowanie szczepień obowiązkowych (łącznie pół miliarda). Projektem nowej ustawy zajmie się Komisja Zdrowia i ponoć politycy PiS nie staną okoniem.

5. Polska Instytucja Kościelna wciąż chroni swoich pedofilów. Diecezja kaliska przywróciła do pracy duchownego, podejrzanego o molestowanie ministrantów. Facet został opiekunem i doradcą duchowym ruchu Światło-Życie. Ruchu, który gromadzi również dzieci i młodzież. Szefostwo uznało, że jeśli prokuratura umorzyła dochodzenie w jego sprawie, to jest ok. Nie jest ok, bo ksiądz nie został oczyszczony z zarzutów, ale skorzystał z faktu, że sprawa się przedawniła.

6. Popularność uczelni Ordo Iuris powala, ma ona aż 15 studentów stacjonarnych, a w tym roku raptem czterech rozpoczęło studia w tej elitarnej szkółce. To pierwsza uczelnia, gdzie wykładowców jest więcej niż chętnych do nauki.

7. Od 2019 roku podróże marszałkini Witek kosztowały nas 258,7 tys. zł. Rozumiem, że musi bywać w świecie, ale niech mi ktoś wytłumaczy, jakim cudem wydała na 4-dniowy pobyt w Kanadzie 145 tys. zł?

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »