Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (26.06-02.07.2023)


Jest możliwa koalicja PiS z Konfederacją * Terlecki chce do Parlamentu Europejskiego * Unia Europejska spiera się o wspólną definicję gwałtu. Polska przeciw wspólnej ochronie kobiet * Bank Rozwoju Rady Europy (CEB) wstrzymuje kredyt dla Polski na rozbudowę Odry * Deficyt budżetowy podwoił się w zaledwie miesiąc – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1.  Mularczyk wziął udział w unijnym posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych, którego tematem była Ukraina. Panowie debatowali, co i jak zrobić, by pomóc, aż tu nagle… nasz Mularczyk ni z gruszki ni z pietruszki ruszył na Niemców, którzy „zrabowali polskie dzieci w celu ich germanizacji”  i nie chcą nam dać kasy w ramach reparacji wojennych. On chyba zupełnie nie zrozumiał, że to nie czas i miejsca na tego typu dywagacje.

2. Konfederacja, która do tej pory zapierała się rękami i nogami przed aliansem z PiS-em, dzisiaj nie ukrywa, że może dogadać się z prezesem. No cóż, koryto kusi, roztacza uroki władzy i daję kasę, kasę!

3. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki jest już zmęczony polityką krajową i marzy mu się zmiana, za którą pójdzie większy spokój i znacznie większa kasa. Wymyślił więc, że najpierw wystartuje do Sejmu z okręgu nowosądeckiego, a potem przeprowadzi się do Parlamentu Europejskiego

4. Duda ogłosił, że trwają właśnie rozmowy z USA o rozmieszczeniu na naszym terytorium broni jądrowej w ramach NATO. Tak się przechwala, pyszni sukcesem i tylko szkoda, że strona amerykańska nabrała wody w usta i nie chce potwierdzić tych rewelacji.

5. PE chce ujednolicić definicję gwałtu, która będzie obowiązywać we wszystkich państwach UE. Zgodnie z tym, za gwałt miałby zostać uznany każdy stosunek bez zgody jednej ze stron. Czy kogoś zdziwi fakt, że przyjęciu tej definicji sprzeciwia się, obok Węgier i Bułgarii, również Polska?

6. Klaudia Święcicka, transpłciowa mieszkanka Gniezna i naukowczyni UAM w Poznaniu, przerwała mszę, podczas której ksiądz próbował osłaniać księży pedofilów, nawołując do modlitwy za nich, a nie donoszenie mediom. Poseł PiS, Zbigniew Dolata uznał, że to wydarzenie obraża uczucia religijne, więc zgłasza sprawę do prokuratury. Pani Klaudii grożą dwa lata więzienia…

7. Rząd twardo próbuje przeforsować swój pomysł rozbudowy Odry. Wprawdzie Sąd Administracyjny zablokował ten projekt, jednak to nic nie znaczy i już trwają pracę nad ustawą, która pozwoli obejść ten zakaz. Rządzący bardzo liczyli na kasę z Banku Rozwoju Rady Europy (CEB), ale ten chyba zauważył, że proponowane prace grożą katastrofą ekologiczną i wstrzymał kredyt dla Polski na realizację tego przedsięwzięcia. I tak 139 mln euro nie pójdzie na kolejną fanaberię, nie zasili kieszeni swoich. Tak trzymać!

8. Ponoć inflacja spada, gospodarka kwitnie, wszystko idzie jak z płatka i za chwilę Polska będzie krajem miodem i mlekiem płynącym… a tu taki newsik! Mamy coraz większą dziurę budżetową. Deficyt podwoił się dwukrotnie i to zaledwie w miesiąc.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »