Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (27.03 – 2.04.2023)

Duda mówi o milionach Polaków, którzy ratowali Żydów * PiS przestraszył się rolników i stara się zrzucić winę na PSL * Gigantyczny dług publiczny * Macierewicz zabrał głos w sprawie JPII * Wiązane ręce, spowiedź w kantorku wuefistów – patorekolekcje w Polsce * Tomasz Dulkanowski wrócił do pracy w Radiu Szczecin – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Andrzej Duda na obchodach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką opowiadał z pasją, jak to tysiące Polaków, spośród miliona pomagających Żydom w czasie wojny, straciło za to życie. No i wpadka, bo według ustaleń programu Index uruchomionego przez Fundację Instytut Studiów Strategicznych ich liczba nie przekroczyła 1,5 tysiąca.

2. Jesienią ub.r. PiS przekonywał rolników, by wstrzymali się ze sprzedażą zboża, choć jego cena była dwukrotnie wyższa. Ci uwierzyli, po czym Polskę zalało zboże z Ukrainy, które miało być tylko tranzytowane przez nasz kraj i rolnicy wylądowali z ręką w nocniku. Chłopcy stracili cierpliwość i PiS ma duży problem, bo przecież za kilka miesięcy wybory, a każdy głos na wagę złota. Tym razem nie da się zrzucić winy na Tuska, więc PiS ogłasza, że winny jest PSL. Rolnicy dadzą się nabrać?

3. Wygląda na to, że idziemy na rekord. Państwowy dług publiczny na koniec IV kwartału 2022 r. wyniósł 1 209 594,1 mln zł (to wzrost o ponad 61 mln zł w stosunku do końca 2021 r.), a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (dług EDP) wyniósł 1 512 226,8 mln zł (to wzrost o prawie 102 mln zł w stosunku do końca 2021 r.). Alenie stresujmy się na zapas, bo ta porażka niebawem będzie nam przedstawiona jako sukces.

4. Mogłoby się wydawać, że wreszcie Morawiecki zrobił coś sensownego, bo pochylił się nad losem osób niepełnosprawnych i zlecił  Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych zakup sprzętu do wypożyczalni dla niepełnosprawnych za 200 mln zł. I byłoby super, gdyby nie fakt, że owa Agencja dokonała zakupów w trybie niejawnym, z pominięciem procedur i nie ma żadnych uprawnień do wypożyczania takowego sprzętu.  Mało tego, zakupiony, nie wiadomo od kogo i za ile, sprzęt kurzy się od 5 miesięcy w magazynach i nikomu nie jest wypożyczany. Sprawą zainteresował się NIK.

5. Gdybyście nie wiedzieli, to uświadamiam Was, że „Atak na Jana Pawła II jest atakiem na polskość, na naszą tożsamość, także na nasze narodowe bezpieczeństwo”. Tak rzekł Macierewicz na spotkaniu w Olsztynie, powołując się jednocześnie na opinie „najwybitniejszych” polskich historyków. Zauważyliście, jak często PiS powołuje się na „najwybitniejszych”? Doradzają im najwybitniejsi ekonomiści, kasą zajmują się najwybitniejsi finansiści, edukacją najwybitniejsi pedagodzy, kulturą najwybitniejsi twórcy i… tylko nazwisk tych „najwybitniejszych” nigdy nie podają.

6. Za nami rekolekcje. W Toruniu przed kościelnym ołtarzem mężczyzna szarpał i poniżał kobietę ubraną tylko w bieliznę i koszulę, w jedynej ze szkół spowiedź odbyła się w kantorku wuefistów, a kolejną szkołę zamknięto na klucz, by uczniowie nie uciekli. Przez  minione lata księża wykazali się niezwykłą pomysłowością i tak np. w Tylmanowej księża wiązali dzieciom ręce, „by poczuły się jak Jezus w niewoli„, w diecezji bielsko-żywieckiej uczniowie mdleli po tym, jak opiekunowie kładli ręce na ich głowy i przemawiali w niezrozumiałych językach, w Witkowie  dzieci obejrzały film o molestowanej przez ojca dziewczynie. Ciekawe, co jeszcze ci panowie wymyślą, by utrzymać młode owieczki w swoim stadku na wieki wieków.

7. Duda skierował do TK ustawę o SN, która ma rzekomo odblokować dla Polski środki z KPO, ale chyba nie ma co liczyć, że Trybunał się nią zajmie. Jak twierdzą sędziowie „buntownicy”, Przyłębska nie może orzekać w tej sprawie, bo jej mąż „jest bezpośrednio zależny od szefa rządu, a to szefowi rządu najbardziej zależy na przyjęciu ustawy o SN, która ma odblokować środki z KPO, to jest to konflikt interesów jak byk”. No i mamy sytuację patową…

8. Tomasz Dulkanowski nie poniósł żadnych konsekwencji za tekst pozwalający na identyfikację ofiary pedofila, co skończyło się tragedią.  Facet przeczekał burzę w zaciszu domowym i teraz wrócił do pracy w Radiu Szczecin, pisząc znowu ku chwale prezesa i jego ludzi…

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »