Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (28.08 – 3.09.2023)

Na mapie świata w kolorze niebieskim biały napis Wiadomości


Mejza i Bąkiewicz wystartują z list PiS * Polska nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Są w niej normy bezpieczeństwa dot. Legionelli * Nocny wniosek Polski do Komisji Europejskiej. Chodzi o KPO i 23 mld euro tanich pożyczek * Rozpoczęcie roku szkolnego z mszą w środku programu * Duda zamawia tony ryb i owoców morza – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. Mariusz Kamiński, szef MSWiA, po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii, zażądał od Łukaszenki opuszczenia przez Grupę Wagnera Białorusi oraz natychmiastowego opuszczenia strefy przygranicznej przez nielegalnych migrantów. I co teraz? Łukaszenko się przestraszył? Nie! Uznał, że takie żądanie to objaw histerii, „bezsensowne i głupie”. Kamiński pomachał drewnianą szabelką i tyle.

2. Na listach PiS znalazło się miejsca dla niejakiego Bąkiewicza, cwaniaczka o mocno brunatnym zabarwieniu. Na listę załapał się też Łukasz Mejza, gość umoczony w naciąganie ciężko chorych na grubą kasę, w zamian za pomoc w fikcyjnym leczeniu. Jak widać, prezes nie ma już na kogo postawić.

3. Polaków zaatakowała bakteria legionella i wychodzi na to, że to nasz rząd ponosi winę za jej rozprzestrzenianie i śmierć 19. już osób. Okazuje się, że do stycznia miała być wdrożona unijna dyrektywa w sprawie wody pitnej, zawierająca m.in. normy bezpieczeństwa dotyczące występującej w  miastach owej bakterii. Oczywiście, zgodnie z zasadą, że UE może nam podskoczyć, Polska odpuściła sobie temat i w marcu Komisja Europejska wszczęła w tej sprawie postępowanie przeciwnaruszeniowe. Czy może pocieszać nas fakt, że połowa państw UE też zlekceważyła ten problem? Raczej nie, bo legionella szaleje i zbiera swoje żniwo.

4. A to dopiero numer! Rząd po cichutku, w nocy, w ramach rewizji KPO, wystąpił do UE o tanią pożyczkę w wysokości 23 mld euro. Chce dodatkowego zastrzyku gotówki, tylko jakoś przeoczył, że Bruksela czeka aż będą spełnione warunki dotyczące przywrócenia niezależności sądownictwa. I do tego czasu o kasie z KPO oraz kolejnej pożyczce z tego źródła rząd może tylko pomarzyć.

5. Obóz władzy zapowiada, że po wygranych (?) wyborach dokończy demolkę wymiaru sądownictwa.  Jednocześnie już bierze pod lupę Fundację Dom Sędziego Seniora i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, by te nie przeszkadzały w realizacji planów. Upolityczniona KRS wystąpiła więc do przewodniczącego komitetu ds. pożytku publicznego, ministra Glińskiego, o skontrolowanie organizacji sędziowskich, które prowadziły zbiórkę na represjonowanych sędziów. Jak twierdzi jeden z „orłów” KRS, Marek Jaskulski, wspomagać można, ale wątpi on, by zawieszonych sędziów można uznać za osoby w trudnej sytuacji życiowej i czy powinny być one wspierane przez organizacje pożytku publicznego? Według KRS nie, więc trzeba napiętnować te organizacje i obciąć im za karę skrzydełka, a potem… po wygranej pójdzie już z górki….

6. W Berlinie odbyły się uroczystości z okazji 84. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock i minister Claudii Roth podkreślały ciężar niemieckich zbrodni wojennych w Polsce, mówiły o trwałej potrzebie pielęgnowania polsko-niemieckiego pojednania i krytykowały brak niemieckiej świadomości na temat przebiegu wojny i okupacji w Polsce. I na to wyskoczył ambasador RP w Niemczech Dariusz Pawłoś głosząc wszem i wobec, że dopóki Niemcy nie zapłacą nam odszkodowania, to nie mają co liczyć na szczere pojednanie. Mało tego, „Jeśli jednak nadal nie będą pojawiać się jakiekolwiek przejawy dobrej woli niemieckiego rządu, może to doprowadzić do dalszego pogorszenia naszych stosunków dwustronnych, co odbije się negatywnie również na jedności europejskiej”. To dopiero dyplomatołek!

7. No proszę! Najważniejszym wydarzeniem dla uczniów w pierwszym dniu szkoły jest msza. I tak… w jednej z katowickich szkół uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego będą rozdzielone mszą. Te dzieci, które nie polecą do kościoła, będą musiały czekać godzinę, by spotkać się z wychowawcą w klasach. Z kolei w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w podlaskiej Piątnicy rodzice, którzy nie wyrażają zgody na uczestnictwo dzieci w mszy w ramach inauguracji roku szkolnego, muszą wcześniej poinformować o tym wychowawców klas. Ich dzieci będą mogły poczekać w świetlicy lub przyjść dopiero na „świecką” część uroczystości.

8. Kancelaria Dudy zaszalała i zamówiła za 619 tys. zł dziewięć ton ryb i owoców morza. Ale spokojnie, to żarełko będzie przeznaczone nie tylko dla samego Dudy. Jak wynika z dokumentacji przetargu „Artykuły objęte przedmiotem niniejszej umowy ramowej będą wykorzystywane w usługach gastronomicznych przeznaczonych m.in. do odsprzedaży w ramach działalności komercyjnej prowadzonej przez Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta w obiektach prowadzących usługi gastronomiczne”. No proszę, a 8 lat temu PO przegrała wybory m.in. przez ośmiorniczki.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »