Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (28 marca – 3 kwietnia 2022)

Nowy projekt PiS chroni ludzi czy władzę? Szokujące słowa podczas rekolekcji w Tyńcu. Nowy prokurator krajowy. Co z pieniędzmi na KPO? Ziobro grozi, że wyjdzie z koalicji, a PiS odzyskuje wigor dzięki wojnie w Ukrainie – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia ubiegłego tygodnia

1. W natłoku zdarzeń ginie zapewne informacja o kolejnej ustawie, którą rząd chce jak najszybciej wprowadzić. To ustawa o „Obronie Ojczyzny”, nadająca nadzwyczajne uprawnienia rządu wobec samorządów, przedsiębiorców i obywateli i możliwości stosowania przez służby mundurowe uznaniowych represji. Wprowadzone w ustawie nowe stany nadzwyczajne, tzw. „podwyższonej gotowości”, nie będą wymagały zgody prezydenta i parlamentu. Jak widać, rząd konsekwentnie działa, by zapewnić sobie rządy na lata i załatwić nas na amen.

2. Ojciec Jacek, benedyktyn z Tyńca, postanowił podzielić się z wiernymi swoimi przemyśleniami o wojnie w Ukrainie. W trakcie kazania w parafii Stanisława Męczennika w Stanisławiu Dolnym stwierdził, że wojnę wywołali Amerykanie, a tak w ogóle, to niech polskie kobiety uważają na Ukrainki, bo te będą chciały ukraść im mężów…

3. Będziemy mieć nowego prokuratora krajowego i zapewne nikogo nie zdziwi, że to człowiek Ziobry. Dariusz Barski nie jest może orłem prawniczym, ale czy to ważne? Co ciekawe, jego kandydaturę wspiera też pan Duda, który kolejny raz pokazuje, że wciąż pozostaje tym samym Dudą, jakiego znamy. A tak się ostatnio starał, by nas przekonać, że jest samodzielny i wie, na czym ma polegać jego rola jako prezydenta.

4. Od pewnego czasu politycy ZP wbijają narodowi do głowy, że już za chwilę spłyną nam pieniądze unijne na KPO. Lud się cieszy i gratuluje swoim wodzom, a to wydaje się nie do końca prawdą. Jak zapewnia jeden z urzędników unijnych, kasa będzie, ale „dopiero wtedy, kiedy konkretne ustawy i rozwiązania wejdą w życie”. Mało tego, KE traci cierpliwość i właśnie przesłała rządowi upomnienie, grożąc konsekwencjami za miganie się od spłaty kary za dalsze funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

5. Ziobro grozi, że jego Solidarna Polska wyjdzie z koalicji jeśli PiS nie wprowadzi w prezydenckim projekcie ustawy O Sądzie Najwyższym takich zmian, które Ziobrę w usatysfakcjonują. Głównie chodzi o usunięcie zapisu o „teście bezstronności sędziego” i dodanie twardego zakazu kwestionowania statusu sędziego. A niech świat się wali, niech płonie, to wszystko nic nie znaczy. Polska ma być rozpirzona w pył, ku chwale Ziobry i jemu podobnych.

6. W grudniu 2021 roku warszawski Ratusz rozstrzygnął konkurs na program upowszechniania i ochrony wolności i praw obywatelskich. Wsparcie otrzymał projekt „Równe Miejsca”. To program standaryzacji miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji, prowadzony przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Niestety, wojewoda uznał, że to nic innego jak promocja gender i unieważnił ten konkurs.

7. Od początku agresji Putina na Ukrainę twierdzę z pełnym przekonaniem, że ta wojna spadła PiS-owi jak najpiękniejszy dar z nieba. A co tam drożyzna i galopująca inflacja. A co tam Pegasus, afera za aferą, klapa „polskiego ładu”, praworządność sprowadzona do poziomu krytycznego, przewałki finansowe, demolka każdego obszaru życia. Teraz prezes i jego ludzie mają swoje 5 minut i zamierzają to wykorzystać na maksa. Jak mówią politycy PiS, „po 24 lutego wszystko się zmieniło. Uwierzyliśmy, że mamy szansę wygrać. Klub jest rozpalony do czerwoności i zmobilizowany”. Obawiam się, że naród to kupi.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »