Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (4 – 10 stycznia 2021)

Zaginął słuch o szczepionkach z USA, mandaty na protestującą opozycję, będzie proces przeciwko Andrzejowi Dudzie, nowe pomysły Czarnka – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia

1. Kolejna obietnica poszła w długą, ale warto ją przypomnieć. Gdy Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem zasugerował jakieś rozmowy na temat szczepionki, które skończyły się obietnicą, że Polska dostanie szczepionkę na Covid-19 jako pierwsza. No i wyszedł wielki pic na wodę! Trump szczepionek nie załatwił, rząd się ślimaczy i jest szansa, że zanim naród zostanie zaszczepiony to miną dwa lata.

2. Marzeniem ministra Czarnka jest oprzeć edukację na najwartościowszych dziełach, czyli… tych autorstwa Jana Pawła II. Czarnek znalazł nawet miejsce dla twórczości polskiego papieża na zajęciach z przedsiębiorczości.

3. Jeszcze nie tak dawno kochali PiS nad życie. Za jedno złe słowo laliby po mordach, a dzisiaj? Dzisiaj stoczniowcy Gryfia o prezesie i jego kuplach nie chcą słyszeć. W ramach obiecanej obudowy przemysłu stoczniowego, 200 stoczniowców idzie właśnie na zieloną trawkę.

4. Antoni Macierewicz podsumował 2020 rok. Ech, to było wspaniałe 12 miesięcy. Tyle jubileuszy, a wśród nich najważniejszy, czyli obchody powstania Radia Maryja. „Narodowe zwycięstwo”, czyli wygrana pana Dudy w wyborach prezydenckich. I na koniec ta zapowiedź, że „Polska będzie silna, zwycięska, jeśli będzie oddana wierze katolickiej i tradycji narodowej” i nie damy sprowadzić się do roli kolonii UE.

5. Jak ugotować protestującą opozycję? Zmusić ją do płacenia mandatów, które najczęściej są oparte na absurdalnych i nie mających nic wspólnego z prawem przesłankach. Na taki pomysł wpadli ludzie Ziobry i już złożyli oni do Sejmu odpowiedni projekt ustawy. Jak się uda to już nikt nie będzie mógł odmówić przyjęcia mandatu. Jedynie Gowin z tego kółka wzajemnej adoracji jest przeciwny, uważając, że łamie to wolność obywatelską.

6. Były członek PiS, Gerard Weychert, złożył pozew przeciwko Andrzejowi Dudzie. Zarzuca mu „naruszenia zasad praworządności wynikających z Konstytucji, które z kolei naruszyły prawo powoda do życia w państwie”. Chodzi o kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego, podwójny wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego, połączenie stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, stanowienie prawa, które neguje niezawisłość sędziowską oraz niezależność sądownictwa, a także kryzys wokół Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. Sąd rejonowy w Rybniku pozew odrzucił, ale sąd apelacyjny tę decyzję uchylił i będzie proces. Zapewne skończy się niczym, a jednak cieszy.

7. Andrzej Duda ma utworzyć Biuro Polityki Międzynarodowej i zająć się budową relacji z prezydentem Bidenem. Przyjaciel Trumpa, który wciąż nie dopuszcza do siebie myśli, że jego kumpel jest już na wylocie, ma zadbać o dobre relacje z USA? Już to widzę…

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »