Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (7 -13 listopada 2022)

Konflikt u narodowców. Geotermia Rydzyka ma zgodę na zrzut soli do Wisły, a rząd obcina miliardy na leczenie. Polacy i Amerykanie już kłócą się o elektrownię jądrową, idzie oczywiście o pieniądze. Na otwarciu tunelu na zakopiance przedstawiciel UE został pozbawiony głosu. Komisja PE obawia się o uczciwość wyborów w Polsce – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia

1. Dobra wiadomość. Chłopcy narodowcy pokłócili się na Marszu Niepodległości, o to kto ma iść na jego czele. Chciał Bąkiewicz ze swoją ekipą, ale Ruch Narodowy go pogonił. Wydaje się pewnym, że kolesie Bąkiewicza, z którym – tak tylko wspomnę – wygrałam sprawę w sądzie, mają go już dosyć. Ponoć facet nie ma szans, by wygrać wybory w stowarzyszeniu MN. Nie ukrywam, że mnie to cieszy.

2. Katastrofa ekologiczna na Odrze niczego PiS-u nie nauczyła. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku pozwolił Rydzykowi zrzucać do Wisły solankę z Geotermii Toruń. Chodzi tu o 4560 metrów sześc. wody solankowej na dobę, co przekłada się na 456 ton soli na dobę, czyli 19 ton na godzinę! A co tam dbałość o ekologię, zatruta Wisła, tony martwych ryb, zniszczony ekosystem… ważne, by Rydzykowi kasa się zgadzała.

3. Rząd planuje zmniejszyć wydatki na nasze leczenie o 71 mld zł w ciągu 10 lat oraz zabrać  z funduszu zapasowego NFZ 6 mld zł. Ponoć wcale nie powinno nas to martwić, bo nasze „orły” przygotowały odpowiednie, „jednoznacznie pozytywne” zmiany. Już teraz jest problem z zakupem leków, trafieniem do specjalisty i ja mam uwierzyć, że po zmianach będzie lepiej?

4. Będziemy mieć elektrownię atomową!  Wiadomość super, ale już pojawił się pierwszy zgrzyt. Rząd liczył, że amerykańska firma weźmie 49% udziału w spółce, a ta się zapiera i chce tylko 10%, co jest równoznaczne z bardzo niskim wkładem finansowym.

5. Wreszcie oddano do użytku tunel ekspresowy zakopianki. Trasa kosztowała 2,1 mld zł, z czego połowę stanowiła dotacja z UE, ale o tym ciiii… Tego się głośno nie mówi… Wprawdzie Jacek Wasik, dyrektor przedstawicielstwa regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, chciał zabrać głos podczas ceremonii otwarcia, by podkreślić wagę wspólnej inwestycji i ogromne zaangażowanie finansowe z Brukseli, ale wykreślono go ze scenariusza i w Polskę poszedł przekaz, że tunel to zasługa tylko PiS, bo „to ta partia spowodowała, że w Polsce jest tak dobrze, że kraj stać na takie kosztowne inwestycje”.

6. Komisja śledcza Parlamentu Europejskiego, badająca przypadki stosowania oprogramowania szpiegowskiego Pegasus, opublikowała swój raport, a w nim słów kilka o Polsce. „Dane pozyskane przez narzędzia podsłuchowe zostały wykorzystane do kampanii oszczerstw przeciwko krytykom rządu, opozycji, prowadzonej przez media kontrolowane przez państwo. Wszelkie bezpieczniki zostały wyeliminowane, rząd ma pełną kontrolę a poszkodowani nie mają się do kogo zwrócić”. Zwraca też uwagę na fakt, że „Państwowa Komisja Wyborcza została upolityczniona – w jej skład wchodzą sędziowie z tych samych sądów, które przejęła partia rządząca, co oznacza, że istnieją obawy, czy wybory parlamentarne w 2023 roku będą rzeczywiście wolne i uczciwe”. Też mam takie obawy.

7. Kurator Nowak znowu dała głos. Tym razem pękała z radości, że ulicami Warszawy przejdą chłopcy narodowcy. Jak napisała na Twitterze,Wszystkie sztuczki zaprzańców nie zdołały zatrzymać Marszu Niepodległości. 11 XI przejdzie On ulicami Warszawy pod hasłem „Silny Naród, Wielka Polska”. Jestem wdzięczna Prezesowi Stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” @RBakiewicz za jednoczenie patriotów dumnych z wolnej Ojczyzny”. Jedno jest pewne. Gdy PiS wreszcie odda władzę, trzeba będzie tę panią odsunąć od nauczania.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »