Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Prezydent Kalisza kontra Obywatelka RP. Ruszył proces w Sądzie Okręgowym

W czwartek 13 kwietnia w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces przeciwko Katarzynie Urbaniak  z Obywateli RP. Sprawę z powództwa cywilnego wytoczył prezydent miasta Krystian Kinastowski

Chodzi o stwierdzenie, że prezydent Kalisza finansuje Młodzież Wszechpolską i ONR, wypowiedziane przez Katarzynę Urbaniak 14 listopada 2021 na wiecu, który w Kaliszu zorganizowały środowiska prodemokratyczne. Wiec potępiał skandaliczny marsz z 11 listopada 2021 roku, podczas którego spalony został Statut Kaliski.  

W czwartek 13 kwietnia w sądzie w Kaliszu prezydent Kinastowski tłumaczył, że miasto nie finansowało ONR i Młodzieży Wszechpolskiej oraz imprez przez nie organizowanych. Katarzyna Urbaniak podkreślała, że jej słowa, które padły były w trosce o miasto i mieszkańców.

W 2019 roku Obywatele RP zainicjowali spotkanie z prezydentem Kalisza. Zwracali uwagę, że w mieście działają organizacje skrajnie nacjonalistyczne. Rozmawiali o Biegu Wilczym Tropem organizowanym przez Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci. – Ta impreza nie budziła wątpliwości. Ma patronat prezydenta RP – wyjaśniał przed sądem prezydent.

Katarzyna Urbaniak: – Nie jest tajemnicą i jest to powszechna wiedza, że Stowarzyszenie Kaliscy Patrioci to są skrajni nacjonaliści. Nie jest też tajemnicą, że organizator I Biegu Wilczym Tropem jest członkiem ONR. Były rzecznik prasowy Kaliskich Patriotów również był członkiem ONR. Skazany został prawomocnym wyrokiem w Kaliszu za „hajlowanie. Obserwuję działalność Kaliskich Patriotów, widziałam ich zależność z ONR i Młodzieżą Wszechpolską, czego nie kryją, bo nazywają się przyjaciółmi. Kaliscy Patrioci organizowali również Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na którym są głoszone hasła „Śmierć wrogom ojczyzny”, „Polska dla Polaków”, „Na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, występują oficjalnie w opaskach ONR.

– Moja wypowiedź na wiecu nie miała na celu nikogo obrazić. Słowa, które padły były w trosce o miasto i mieszkańców. Nigdy nie chciałabym by Kalisz kojarzył się z nacjonalizmem i z faszystami. Pamiętajmy, że Auschwitz nie spadło z nieba – podkreślała Katarzyna Urbaniak.

Wyrok zapadnie 11 maja.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas