Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Protest Strajku Kobiet. Sąd odmówił wszczęcia postępowania

2 grudnia 2020 roku Dariusz Bobak, działacz ruchu Obywatele RP z Rzeszowa, uczestniczył w zgromadzeniu Strajku Kobiet i odmówił wylegitymowania się, argumentując, że realizuje swoją konstytucyjne prawa. Został zatrzymany, a policja skierowała przeciwko niemu wniosek o ukaranie, jako podejrzanemu o czyn z artykułu 65 par. 2 kodeksu wykroczeń

Sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie, Adam Borowiec, w postanowieniu z 26 lutego, odmówił wszczęcia postępowania wobec braku znamion wykroczenia, a kosztami postanowił obciążyć skarb państwa.

Jest to następne orzeczenie sądu wskazujące, iż osoba uczestnicząca w zgromadzeniu nie ma obowiązku okazywania dokumentów funkcjonariuszom policji.

Dariusza Bobaka reprezentował pro bono mecenas Tomasz Soliński.

fot. Pixabay

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas