Przed warszawskim ratuszem zorganizowana zostanie akcja upamiętniająca Borisa Niemcowa

Mieszkańcy Moskwy składający hołd w miejscu morderstwa Niemcowa (2015), fot. Wikipedia


Akcję upamiętniającą Borisa Niemcowa, w szóstą rocznicę jego zabójstwa, organizuje w Warszawie Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”

Dla wielu Rosjan i Rosjanek Boris Niemcow pozostaje symbolem nieautorytarnej, nieputinowskiej Rosji. Jego zabójstwo było jednym z etapów wprowadzenia przez Kreml zamordystycznego reżimu.

W tym roku Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”wspominać będzie Niemcowa wspólnie ze stowarzyszeniami i nieformalnymi grupami Rosjan na całym świecie: od Ameryki poprzez UE do Australii. W Rosji władze odrzuciły wniosek o tradycyjną akcję pamięci Borysa Niemcowa. Policja codziennie „sprząta” improwizowany memoriał na miejscu zabójstwa polityka i zabrania pozostawiania tam kwiatów, świec i zdjęć.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Polska odchodzi w ciszy


Stowarzyszenie „Za wolną Rosję” wnioskowało o upamiętnienie Niemcowa w Warszawie. W kwietniu ub. roku otrzymało odpowiedź z Biura Kultury m. st. Warszawy, że ich wniosek pozostanie bez rozpoznania. Biuro w swojej decyzji powołało się m.in. na to, że obecnie w banku nazw oczekujących na upamiętnienie w Warszawie jest około 150 nazwisk.

Akcja upamiętniająca Borisa Niemcowa zorganizowana zostanie w sobotę 27 lutego o godz. 12 przed warszawskim ratuszem na placu Bankowym (przed pomnikiem Słowackiego).

Na zdjęciu: Mieszkańcy Moskwy składający hołd w miejscu morderstwa Niemcowa (2015), fot. Wikipedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »