Przedstawiciele Obywateli RP i Wolnej Prokuratury spotkali się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich


Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zgodził się na spotkanie z autorami żądania przywrócenia Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy RPO, podpisanego przez ponad 6 tys. osób. Z przedstawicielami Obywateli RP i Wolnej Prokuratury spotkał się we wtorek w siedzibie RPO. Spotkanie odbyło się bez obecności mediów

7 grudnia Marcin Wiącek zwolnił doktor Hannę Machińską z obowiązków zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. Funkcję tę pełniła od 2017 roku. Wcześniej, w latach 1991-2017, była dyrektorką Biura Rady Europy w Warszawie.

Hanna Machińska posiada ogromne doświadczenie we wdrażaniu do polskiego porządku prawnego europejskich standardów prawnych, w tym ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Była zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Podczas pełnienia swojej funkcji była zaangażowana w działalność na rzecz praw migrantów, co było szczególnie widoczne podczas kryzysu na polsko-białoruskiej granicy. Dlatego apel o przywrócenie jej na pełnione dotąd stanowisko podpisało ponad 6 tys. osób.

PODPISZ APEL o przywrócenie dr Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich

We wtorek z rzecznikiem Wiąckiem spotkali się przedstawiciele Obywateli RP i Wolnej Prokuratury, autorzy apelu domagającego się przywrócenia Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy RPO. Rzecznik Wiącek na spotkanie nie wpuścił jednak mediów.

Wojciech Kinasiewicz, ORP: – Naszą uwagę, że szkoda, że spotkanie nie odbyło się publicznie z udziałem mediów, pan rzecznik zbył milczeniem. To, co uzyskaliśmy, to obietnica, że tym razem na nasz list pan rzecznik odpowie publicznie. Obiecał tylko tyle i to jest jedyny konkret.

Janusz Polowczyk, ORP: –  W tym liście, który dzisiaj został złożony, przedstawiliśmy dwa możliwe warianty, z których rzecznik może skorzystać. Pierwszy jest taki, że pani Hanna Machińska zostanie przywrócona na swoją funkcję. Wariant drugi jest taki, że Rzecznik Praw Obywatelskich złoży urząd.

***

List Obywateli RP do Marcina Wiącka, rzecznika praw obywatelskich

Warszawa, 20.12.2022

Rzecznik Praw Obywatelskich

Dr hab. Marcin Wiącek

Występowaliśmy już do Pana, aby przywrócił Pan na stanowisko zastępcy RPO Hannę Machińską. Bezskutecznie. Występujemy po raz kolejny, tym razem z poparciem ponad sześciu tysięcy naszych współobywateli.

Urząd Rzecznika Praw Obywatelskich jest ostatnią w Polsce konstytucyjną instytucją broniącą praworządności, która – jak do tej pory nam się wydawało – nie została całkowicie zawłaszczona przez partię rządzącą. Tę gwarancję dawała nam obecność Hanny Machińskiej, która wytrwale i z ogromnym zaangażowaniem broniła podstawowych praw człowieka tam, gdzie były one bezpośrednio zagrożone działaniem służb mundurowych: na komisariatach, w kordonach policyjnych, w placówkach Straży Granicznej, w przygranicznych lasach. Dlatego zwolnienie doktor Machińskiej przez Pana, nagłe i z zupełnie nieprzekonującym uzasadnieniem, wywołało tak wielkie oburzenie wśród organizacji zajmujących się obroną praw człowieka, prawników i wszystkich obywateli jakkolwiek zaangażowanych społecznie.

Nasze środowisko, Obywateli RP, niejednokrotnie doświadczało pomocy Hanny Machińskiej. Ostatnia taka interwencja, jeśli opierać się na Pana własnych słowach, była powodem jej zwolnienia. Szczególnie nas to poruszyło, biorąc pod uwagę okoliczności: z miesiąca na miesiąc coraz liczniejsze i bardziej brutalne przypadki łamania przez policję podstawowej wolności obywatelskiej, jaką jest prawo do zgromadzeń. Nie chodzi jednak o nas, doświadczonych aktywistów w większości z dużych miast, z numerami do prawników, posłów i dziennikarzy w telefonach. My sobie lepiej czy gorzej poradzimy. Nie poradzą sobie nastolatki po raz pierwszy wychodzące na ulicę w miastach powiatowych. Nie poradzi sobie wywieziony zimą do lasu Syryjczyk.

Jeśli nadal nie rozumie Pan, jaką rolę pełniła Hanna Machińska i jaki sygnał Pan wysłał zwalniając ją, nie powinien pełnić Pan swojej funkcji. Jeśli rozumie Pan i nadal przy tej decyzji obstaje – tym bardziej.

Popełniony błąd – jeśli to był błąd, a nie świadome okaleczenie instytucji, na której czele Pan stoi – jednak można ciągle naprawić. Jeszcze jest czas się wycofać.

W imieniu Obywateli RP

Małgorzata Ferfet
Janusz Polowczyk
Zbigniew Komosa
Wojciech Kinasiewicz

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »