Prześladowanie Chasojewa ma związek z jego działalnością jako obrońcy praw człowieka

Jewgienij Chasojew, fot. Facebook/Igor Isajew

W środę 21 lipca na wniosek Rosji polskie władze zatrzymały buriackiego działacza na rzecz praw człowieka Jewgienija Chasojewa (Evgenii Khasoev), przyjaciela Stowarzyszenia Za Wolną Rosję. Zatrzymany został umieszczony w areszcie tymczasowym na 48 godzin. O jego ekstradycji do Rosji zadecyduje sąd

Jewgienij Chasojew jest szefem buriackiego oddziału organizacji praw człowieka „Syberia bez tortur”. 8 lutego 2021 r. przeciwko Chasojewowi wszczęto sprawę karną pod zarzutem groźby stosowania przemocy przeciwko przedstawicielom władzy, 12 lutego — kolejną sprawę karną pod zarzutem publicznych pomówień przedstawicieli organów władzy. Według organizacji obrończej OVD Info, sprawa ta ma związek z jego udziałem w filmie dokumentalnym „Jestem policjantem torturowanym przez policjantów” w którym opowiedział, jak był torturowany przez policjantów i jak po tym postanowił bronić ofiar tortur policyjnych. W marcu  Chasojew opuścił terytorium Federacji Rosyjskiej. 2 lipca 2021 złożył w Służbie Granicznej RP wniosek o azyl w Polsce, 5 lipca zarejestrował się w Dębaku jako aplikant o azyl. W Warszawie mieszka w wynajętym pokoju, otrzymuje wsparcie finansowe od Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.


Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Kreml wykorzystuje Interpol do ścigania oponentów politycznych. Toczące się w Rosji przeciwko Chasojewowi postępowania karne jest motywowane politycznie.

Stowarzyszenie „Za Wolną Rosję” zwraca się do polskich NGO, dziennikarzy i polityków o zajęcie stanowiska w sprawie zatrzymania Chasojewa i apeluje o jego obronę.

Chasojew mieszkał w Rosji w Ulan Ude. Po zakończeniu służby w Policji w 2008 roku występował w sądach w obronie poszkodowanych w głośnych sprawach w swoim regionie, m.in. w sprawach tortur w policji (http://batenka.rulprotection/police/police-rape-2), a także zatrzymanych aktywistów protestujących na rzecz uwolnienia Aleksieja Nawalnego w styczniu 2021.

Stowarzyszenie Memoriał uważa, że prześladowanie Chasojewa ma związek z jego działalnością jako obrońcy praw człowieka i jest motywowane politycznie.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »