Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Przesłuchania, wyroki, umorzenia – raport ObyPomocy, kwiecień 2021

Dwa wyroki uniewinniające (w tym jeden prawomocny) za naruszenie nietykalności funkcjonariusza. Sąd Najwyższy uchylił wyrok nakazowy za odmowę podania danych osobowych. Sprawy umorzone lub odmowa wszczęcia postępowania – raport ObyPomocy za kwiecień 2021

Raport został sporządzony na podstawie informacji uzyskanych od osób zgłaszających się do grupy pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym m. in.: przesłuchania w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych lub świadków, wyroki nakazowe wydane na podstawie wniosków o ukaranie przygotowanych przez policję oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.

I tak w kwietniu w sprawach przeciwko skrajnej prawicy, w kilku procesach, sądy uniewinniły 11 osób. Jedną osobę (obwinioną o blokowanie trasy przemarszu niezakazanego zgromadzenia 15 sierpnia 2018) sąd uznał za winną, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Również za winnego sąd uznał Arka Szczurka, który był obwiniony o to, że na elewacji budynku TVP umieścił nalepkę z napisem „Kaczyzm stop”. Sąd zasądził karę 100 zł grzywny i pokrycie kosztów sądowych.

Umorzone (lub odmówiono wszczęcia) zostały trzy postępowania w sprawie zgromadzeń w stanie epidemii. Również umorzone zostało postępowanie w sprawie czterech osób, które protestowały w obronie sądów w grudniu 2017 roku.

Cały kwietniowy raport ObyPomocy znajdziesz na stronie obywatelerp.org

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas