Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Przesłuchania, wyroki, umorzenia – raport ObyPomocy (lipiec-sierpień 2021)

Siedem przesłuchań na policji, 15 wyroków nakazowych, jedna osoba skazana za protesty ruchów ekologicznych, jedna egzekucja kary (zajęcie konta bankowego i oszczędnościowego), dwa prawomocne wyroki uniewinniające, umorzenia, uniewinnienia lub odmowa wszczęcia postępowania w sprawach 17 osób – to dane z ostatniego raportu ObyPomocy

ObyPomoc jest grupą pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Raport przedstawia sprawy toczone w lipcu-sierpniu 2021. Obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym m. in.: przesłuchania w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych  lub świadków, wyroki nakazowe wydane na podstawie wniosków o ukaranie przygotowanych przez policję oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.

Postępowania prowadzone na podstawie Kodeksu Karnego toczą się w związku ze „znieważeniem pomnika Ofiar Smoleńskich” i sytuacji na granicy z Białorusią. W pierwszym przypadku oskarżona jest jedna osoba z art. 261 (przestępstwa przeciwko porządkowi publicznemu), ponieważ 22 lipca 2021 roku „dokonała znieważenia pomnika upamiętniającego Ofiary Katastrofy Smoleńskiej poprzez wejście na niego oraz rozwieszenie na nim płótna barwy niebieskiej z symbolami gwiazd”. Drugi przypadek dotyczy 13 osób (przestępstwa przeciwko mieniu: art. 288), które w ramach obywatelskiego sprzeciwu wobec decyzji rządu w sprawie 32 Afgańczyków koczujących w Usnarzu Górnym przecięły dwa zwoje drutu w „płocie Błaszczaka”.

W sierpniu Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił Magdę Pecul-Kudelską, którą sąd I instancji uznał za winną blokowania trasy przemarszu narodowców 15 sierpnia 2018 r., ale odstąpił od wymierzenia kary. Sąd drugiej instancji wyrok ten zmienił.

Miesiąc wcześniej Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście uniewinnił Zbigniewa Komosę, który był oskarżony o to, że 10 lutego, maja i kwietnia 2020 r. znieważył Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Warszawie. Zbigniew co miesiąc składał pod pomnikiem wieniec z notatką o treści: „Pamięci 95 ofiar Lecha Kaczyńskiego, który ignorując wszelkie procedury nakazał pilotom lądować w Smoleńsku w skrajnie trudnych warunkach. Spoczywajcie w pokoju. Naród polski. Stop kreowaniu fałszywych bohaterów!”

Zasądzone w lipcu i sierpniu wyroki nakazowe dotyczyły protestów przeciwko skrajnej prawicy, protestów ekologicznych, zgromadzeń w stanie epidemii czy odmowy podania danych. W podobnych sprawach sądy umorzyły lub odmówiły wszczęcia postępowania.

Cały raport ObyPomocy na stronie obywatelerp.org

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas