Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Rapacki: – Polityka zawsze wkraczała do policji, ale nie zawsze było to takie natarczywe

Polityka zawsze wkraczała do policji. Zawsze, kiedy następowała zmiana władzy, politycy próbowali obsadzać lub obsadzali wszystkie kierownicze stanowiska wstawiając ludzi, co do których myśleli, że są swoi, ale nie zawsze to było takie natarczywe – mówi generał Adam Rapacki

Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej skierowało apel do policjantów, w którym napisali, że obecnie w czasie pandemii koronoawirusa oraz ostrego sporu politycznego zdarzają się przypadki nadużywania władzy z strony policji, nadużywania środków przymusu bezpośredniego, widoczna jest nadgorliwość i zbędna represja. Generałowie przypominają policjantom, że powinni pamiętać o konstytucyjnych prawach każdego obywatela. Apel opatrzony jest tytułem „Warto być przyzwoitym”.


ZOBACZ TAKŻE: Cyberprzemoc, patostreaming i patotreści w Internecie


Z generałem Adamem Rapackim (byłym policjantem, twórcą i dyrektorem biura do walki z przestępczością zorganizowaną, byłym zastępcą komendanta głównego policji) o polityce i o policji oraz o polityce w policji – rozmawia mec. Radosław Baszuk.


O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas