Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Raport ObyPomocy – sierpień 2020

Sądy wydały cztery wyroki nakazowe obejmujące 16 osób (za protesty przeciwko skrajnej prawicy i za gromadzenie się w stenie epidemii).  Mazowiecki Sanepid utrzymał w mocy trzy kary na łączną kwotę 25000 zł… – ObyPomoc opublikowała raport za sierpień 2020

Siedem spraw obejmujących 19 osób zostało umorzonych. Wydany został jeden prawomocny wyrok uniewinniający, który objął cztery osoby. Sprawy dotyczyły m.in. udziału w kontrmiesięcznicach, protestach przeciwko skrajnej prawicy, protestach w obronie niezależności sądów.

21 osób było przesłuchiwanych na policji z Kodeksu wykroczeń, w tym dwie w charakterze świadka, jedna osoba była przesłuchana w charakterze świadka z Kodeksu karnego.



Raport został sporządzony na podstawie informacji uzyskanych od osób zgłaszających się do ObyPomocy, grupy pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym m. in.: przesłuchania w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych lub świadków, wyroki nakazowe wydane na podstawie wniosków o ukaranie przygotowanych przez policję oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.

Zobacz TUTAJ cały raport ObyPomocy.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas