Rosja zaatakowała Ukrainę. Co możesz zrobić?

flaga Ukrainy
fot. Pixabay

Utrzymuję kontakt z przyjaciółmi i kolegami z całej Ukrainy. Byłem jednym z tych, którzy do ostatniej chwili nie mogli pogodzić się z myślą o inwazji na pełną skalę. Mimo, że zachowania Putina były obrzydliwe, wciąż istniało logiczne, acz ułudne uzasadnienie jego blefu. Dziś Europa obudziła się inna i już nie będzie nigdy taka jak wczoraj – pisze Igor Isajew

Najważniejsze, co mogę i co będę robił teraz dla Ukrainy to informowanie, bo informacja jest jednych z głównych frontów ataku Rosji. Teraz najważniejsze jest nie panikować, bo to jeden z głównych celów taktycznych Putina, jak w Ukrainie, tak i na Zachodzie. W ukraińskich mediach społecznościowych i komunikatorach teraz — eksplozja dezinformacji. W mniejszym stopniu widzę to w Polsce, ale to jest.

Więc:

  • Nalegam, żeby nie udostępniać niezweryfikowanych informacji w sieciach społecznościowych ani w komunikatorach. Jeśli nie wiecie, jak sprawdzać informację, szczególnie tej z zagranicy, najlepiej w ogóle nie czytać o Ukrainie na portalach społecznościowych, a robić to na sprawdzonych portalach informacyjnych. Z Polski do Ukrainy pojechało wielu dziennikarzy (Wyborcza, Onet, OKO.Press, media rządowe), którzy znają ten kraj, i nie ma podstaw, by im nie wierzyć.
  • Przekujcie, proszę, poczucie paniki i bezradności na pomoc armii ukraińskiej czy ukraińskim organizacjom pozarządowym.

Kogo można wesprzeć w Ukrainie?

  • Bezpośrednie wsparcie armii ukraińskiej z zagranicy, medyczne bądź logistyczne – TUTAJ.
  • Inicjatywę wsparcia armii ukraińskiej „Wróć Żywy” – TUTAJ. Jest to fundacja charytatywna, który kupuje żołnierzom ukraińskim termowizory, optykę nocną, drony i inny sprzęt. Fundacja szkoli również wojsko, prowadzi projekty rehabilitacji sportowej dla weteranów i pomaga im rozwijać biznes. Deponując środki, można wybrać dokładnie, dokąd zostaną skierowane.
  • Armia SOS — zajmuje się produkcją dronów, rozpoznaniem powietrznym, oprogramowaniem. Kupują również amunicję wojskową, ochronę i łączność, żywność – TUTAJ.
  • „Hospitalierzy” — to „batalion medyczny” działający na linii frontu. Kupuje także hełmy, kamizelki kuloodporne etc. – TUTAJ.

Kogo można wesprzeć w Polsce, kto wspiera Ukraińców/Ukrainki?

fot. Pixabay

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »