Rosyjski ruch „O Prawa Człowieka” zdelegalizowany

Rosyjski Sąd Najwyższy zdecydował o delegalizacji działającego od 20 lat ruchu „O Prawa Człowieka”. Jego założycielem jest Lew Ponomariow – jeden z najbardziej znanych rosyjskich obrońców praw człowieka, współzałożyciel „Memoriału”

O delegalizację „O Prawa Człowieka” wniosło Ministerstwo Sprawiedliwości, jakoby z powodu licznych naruszeń prawa rosyjskiego, w tym prawa o „agentach zagranicy”. „O Prawa Człowieka” wnioskowało o uwzględnienie niedawnych zmian w statucie ruchu, ale bez skutku.

Ponomariow w wywiadzie dla czasopisma Nowaja Gazieta oświadczył, że jeszcze nie wie, jaką formę przybierze ruch, ale że postara się w miarę możliwości zachować jego strukturę. Uważa, że delegalizacja ruchu to kara za jego wielokrotne wstawianie się za osobami represjonowanymi z powodów politycznych i udział w protestach. W grudniu 2018 roku został aresztowany na 25 dni za wpis w Internecie wyrażający solidarność z młodymi ludźmi oskarżonymi za działalność w organizacjach „Nowa Potęga” i „Sieć”. Nakładano też na niego grzywny, a ruch „O Prawa Człowieka” pozbawiono prezydenckich grantów.

Magdalena Pecul – Kudelska

Na zdjęciu: Lew Ponomariow na demonstracji „O wolną Rosję bez represji i despotyzmu”, 10 lipca 2018 roku, fot. DonSimon, Wikimedia

Źródło: Strona FB „Za wolną Rosję” , Nowaja Gazieta

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »