Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Sąd: Korzystała z wolności słowa i zgromadzeń. Niewinna!

W piątek (6 sierpnia 2021) zapadł kolejny wyrok uniewinniający w sprawie pokojowej blokady marszu skrajnych nacjonalistów. Magdalena Pecul-Kudelska została uniewinniona przez Sąd Okręgowy w Warszawie od zarzutu przeszkadzania w niezakazanym zgromadzeniu. Jako jedna z osób blokowała marsz 15 sierpnia 2018 roku, stojąc na jezdni w kwiatami i boso

Była to rozprawa odwoławcza – w pierwszej instancji Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście uznał winę obwinionej, ale odstąpił od wymierzenia kary i obciążenia kosztami sądowymi. W uzasadnieniu ustnym wyroku uniewinniającego sędzia Marian Jackowski stwierdził, iż Magdalena Pecul-Kudelska korzystała z wolności słowa i zgromadzeń, a jej działanie nie miało cech wykroczenia.

Magdalenę Pecul-Kudelską reprezentował aplikant adwokacki Tomasz Krzywik z kancelarii Marka Małeckiego.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas