Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Sąd: Niewinny!

Policja legitymuje uczestników pikiety

Sąd Rejonowy w Puławach wydał wyrok, w którym uwolnił Bogdana Ambrożkiewicza od stawianych mu zarzutów. Sprawa dotyczyła organizacji zgromadzenia 14 stycznia 2021 r. w Puławach, w drugą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

W trakcie zgromadzenia policja legitymowała uczestników, a Bogdanowi Ambrożkiewiczowi postawiła zarzuty zorganizowania zgromadzenia wbrew zakazowi, tj. o wykroczenie w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem staniu epidemii.

Bogdan Ambrożkiewicz: –  W rozprawie wykazaliśmy, że zgromadzenie nie stanowiło zagrożenia epidemicznego. Spełnione zostały warunki dystansu społecznego oraz stosowania maseczek ochronnych. Sąd podzielił również nasze stanowisko, że na podstawie rozporządzenia nie można zakazać organizowania i uczestniczenia w zgromadzeniach. Ograniczenia takie może nakładać jedynie ustawa.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Marsz Niepodległości nie będzie miał statusu zgromadzenia cyklicznego

– Puławy to miasto średniej wielkości – ok. 50 tys. mieszkańców. To województwo lubelskie, gdzie poparcie dla PiS jest ogromne. Dlatego postawa sędziów zasługuje na uwagę. To drugi taki wyrok. Pierwszy zapadł kilka dni temu w sprawie koleżanki Maryli Malinowskiej, również za zorganizowanie protestu – 20 stycznia br. – w obronie sędziego Tuleyi – komentuje Małgorzata Nowogońska z ObyPomocy.

Sąd Rejonowy w Puławach wyrok wydał 20 października 2021 r. Sprawę prowadził sędzia Marek Stachoń. Bogdana Ambrożkiewicza broniła mecenas Dagna Matras.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas