Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Sąd przyznał zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymania aktywistów

na sole leży młotek sędziego

Za niesłuszne zatrzymania Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał zadośćuczynienia aktywistom oraz osobom dokumentującym kryzys humanitarny na pograniczu polsko-białoruskim – informuje Grupa Granica

Rozprawa odbyła się w ubiegłym tygodniu (6 czerwca 2023 roku). Zadośćuczynienia sąd zasądził za niesłuszne zatrzymania aktywistów, dziennikarki i dziennikarza związanych z Punktem Interwencji Kryzysowej (PIK) Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK).

Grupa Granica: – Sprawa dotyczyła zatrzymań z grudnia 2021 roku, których konsekwencją był nalot policyjny na bazę KIK-u. Wówczas wkroczyło do niej kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy do godziny 6 rano dokonywali przeszukania, przesłuchiwali zatrzymane osoby.

Policjanci zarekwirowali aktywistom telefony i komputery – zarówno prywatne, jak i te służące do codziennej pracy punktu. Podstawą działań policji było „podejrzenie, że PIK jest bazą przemytniczą”. Aktywiści zatrzymani byli przez ok. 14 godzin.

W czerwcu 2022 roku prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie, wskazując na brak danych uzasadniających możliwość popełnienia przestępstwa z art. 264 § 3 Kodeksu karnego (tj. organizowania nielegalnego przekraczania granicy) – czytamy na stronie Grupy Granica. – Natomiast Sąd Rejonowy w Białymstoku 17 lutego 2023 roku orzekł, że zatrzymania czterech osób były nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe.

Grupa Granica: – Uzasadniając wyrok z 6 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że w grudniu 2021 roku doszło do zatrzymań osób, nawet jeśli funkcjonariusze nie sporządzili dokumentacji czy protokołów z tych czynności. Za kuriozalne uznano stanowisko pełnomocnika komendanta miejskiego policji w Białymstoku, który argumentował, że nie doszło do zatrzymania, ponieważ osoby mogły udawać się do toalety. Sąd stwierdził, że stanowisko zajmowane przez policję nie jest zgodne z normami, które powinny charakteryzować praworządne państwo.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Aktywistów reprezentowali adw. Anna Mazurczak oraz apl. adw. Artur Kula z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci.

– To kolejne orzeczenie sądu, które pokazuje bezprawny sposób działania służb na pograniczu polsko-białoruskim, a także skalę kryminalizacji udzielania pomocy humanitarnej – pisze Grupa Granica. – Postanowienie wpisuje się w linię orzeczniczą potwierdzającą, że nie ma żadnych podstaw do zatrzymywania osób niosących pomoc migrantom i migrantkom przekraczającym polsko-białoruską granicę.

***

  • Grupa Granica to nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesie pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitoruje przestrzeganie praw człowieka.

Jeśli chcesz wesprzeć działania Grupy Granica możesz to zrobić przez:

– zakup pakietu potrzebnego do interwencji humanitarnych (np. pakiet medyczny, pakiet z jedzeniem, zgrzewka wody) w Sklepie bez Granic: https://sklepbezgranic.pl/

– bezpośrednią wpłatę na konto Stowarzyszenia Egala, z dopiskiem “Grupa Granica”:
Nr konta w BNP: 38 1600 1462 1804 9119 3000 0001
Dla przelewów z zagranicy:
IBAN: PL38 1600 1462 1804 9119 3000 0001
SWIFT/BIC/ABA: PPABPLPKXXX

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas