Za niesłuszne zatrzymania Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał zadośćuczynienia aktywistom oraz osobom dokumentującym kryzys humanitarny na pograniczu polsko-białoruskim – informuje Grupa Granica
Rozprawa odbyła się w ubiegłym tygodniu (6 czerwca 2023 roku). Zadośćuczynienia sąd zasądził za niesłuszne zatrzymania aktywistów, dziennikarki i dziennikarza związanych z Punktem Interwencji Kryzysowej (PIK) Klubu Inteligencji Katolickiej (KIK).
Grupa Granica: – Sprawa dotyczyła zatrzymań z grudnia 2021 roku, których konsekwencją był nalot policyjny na bazę KIK-u. Wówczas wkroczyło do niej kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy do godziny 6 rano dokonywali przeszukania, przesłuchiwali zatrzymane osoby.
Policjanci zarekwirowali aktywistom telefony i komputery – zarówno prywatne, jak i te służące do codziennej pracy punktu. Podstawą działań policji było „podejrzenie, że PIK jest bazą przemytniczą”. Aktywiści zatrzymani byli przez ok. 14 godzin.
W czerwcu 2022 roku prokuratura umorzyła postępowanie w tej sprawie, wskazując na brak danych uzasadniających możliwość popełnienia przestępstwa z art. 264 § 3 Kodeksu karnego (tj. organizowania nielegalnego przekraczania granicy) – czytamy na stronie Grupy Granica. – Natomiast Sąd Rejonowy w Białymstoku 17 lutego 2023 roku orzekł, że zatrzymania czterech osób były nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe.
Grupa Granica: – Uzasadniając wyrok z 6 czerwca 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że w grudniu 2021 roku doszło do zatrzymań osób, nawet jeśli funkcjonariusze nie sporządzili dokumentacji czy protokołów z tych czynności. Za kuriozalne uznano stanowisko pełnomocnika komendanta miejskiego policji w Białymstoku, który argumentował, że nie doszło do zatrzymania, ponieważ osoby mogły udawać się do toalety. Sąd stwierdził, że stanowisko zajmowane przez policję nie jest zgodne z normami, które powinny charakteryzować praworządne państwo.
Orzeczenie nie jest prawomocne.
Aktywistów reprezentowali adw. Anna Mazurczak oraz apl. adw. Artur Kula z Kancelarii Knut Mazurczak Adwokaci.
– To kolejne orzeczenie sądu, które pokazuje bezprawny sposób działania służb na pograniczu polsko-białoruskim, a także skalę kryminalizacji udzielania pomocy humanitarnej – pisze Grupa Granica. – Postanowienie wpisuje się w linię orzeczniczą potwierdzającą, że nie ma żadnych podstaw do zatrzymywania osób niosących pomoc migrantom i migrantkom przekraczającym polsko-białoruską granicę.
***
- Grupa Granica to nieformalna inicjatywa powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesie pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitoruje przestrzeganie praw człowieka.
Jeśli chcesz wesprzeć działania Grupy Granica możesz to zrobić przez:
– zakup pakietu potrzebnego do interwencji humanitarnych (np. pakiet medyczny, pakiet z jedzeniem, zgrzewka wody) w Sklepie bez Granic: https://sklepbezgranic.pl/
– bezpośrednią wpłatę na konto Stowarzyszenia Egala, z dopiskiem “Grupa Granica”:
Nr konta w BNP: 38 1600 1462 1804 9119 3000 0001
Dla przelewów z zagranicy:
IBAN: PL38 1600 1462 1804 9119 3000 0001
SWIFT/BIC/ABA: PPABPLPKXXX