Pushbacki na granicy polsko-białoruskiej są rażąco sprzeczne z prawem – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. O wyroku informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Sąd rozpatrywał sprawę Syryjczyka, który w listopadzie 2021 został zatrzymany, a następnie wypchnięty na Białoruś przez Straż Graniczną.
Zdaniem sądu – czytamy na stronie Fundacji – postanowienie komendanta placówki Straży Granicznej, na podstawie którego dokonano push-backu, jest nieważne. Było wydane z rażącym naruszeniem przepisów prawa (m.in. protokół przekroczenia granicy był niepełny, nie przeprowadzono postępowania wyjaśniającego czy dowodowego, w tym nie przesłuchano mężczyzny).
Obywatel Syrii w listopadzie 2021 r. został zatrzymany na odcinku granicznym, który był ochraniany przez funkcjonariuszy placówki Straży Granicznej w Czeremsze. W dniu jego zatrzymania został sporządzony protokół przekroczenia granicy, a następnie komendant placówki SG wydał postanowienie nakazujące Syryjczykowi opuszczenie terytorium Polski i zakazał ponownego wjazdu do RP i innych państw obszaru Schengen. Postanowienie zostało wykonane w tym samym dniu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Członkowie ONR skazani na kary pozbawienia wolności
Obywatel Syrii, reprezentowany przez prawnika z HFPC, wniósł o stwierdzenie nieważności tego postanowienia, jednak komendant główny Straży Granicznej nie podzielił argumentacji pełnomocnika Skarżącego. Cudzoziemiec zaskarżył postanowienie KGSG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Ten stwierdził, że postanowienie komendanta placówki Straży Granicznej o nakazie opuszczenia terytorium RP przez obywatela Syrii było wydane z rażącym naruszeniem przepisów postępowania administracyjnego, co w konsekwencji stanowiło o jego nieważności – pisze HFPC.
Sąd podkreślił, że organ wydał postanowienie bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania wyjaśniającego i dowodowego, m.in. skarżący nie został przesłuchany w sprawie, wobec czego organ nie ustalił powodów pobytu cudzoziemca na terytorium RP. W konsekwencji niemożliwa była ocena, czy wykonanie postanowienia o nakazie opuszczenia terytorium RP naruszy zasadę non-refoulemen- czytamy na stronie HFPC.
Wyrok nie jest prawomocny.
To już kolejny wyrok sądu polskiego, który potwierdza, że push-backi są niezgodne z prawem polskim, europejskim i międzynarodowym. W opinii HFPC, funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom SG grozi odpowiedzialność karna za ich wykonywanie.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapewnieni pomoc prawną tym funkcjonariuszom i funkcjonariuszkom Straży Granicznej, których spotkają negatywne konsekwencje służbowe w związku z odmową wykonania niezgodnego z prawem rozkazu. Alby umówić się w sprawie porady lub spotkania z prawnikami Fundacji, należy skontaktować się drogą mailową pod adresem: hfhr@hfhr.pl.
Więcej o sprawie na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
fot. Katarzyna Pierzchała