Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Sąd umorzył sprawę, którą dziennikarz TVP wytoczył Krzysztofowi Skibie

Sąd Rejonowy Warszawa Śródmieście umorzył dzisiaj (wtorek 18.05) sprawę wytoczoną mi przez dziennikarza TVP Michała Rachonia, który poczuł się urażony moją opinią opublikowaną na FB – poinformował Krzysztof Skiba na swoim profilu

W wpisie opublikowanym tuż po zamordowaniu Pawła Adamowicza (post z 15 stycznia 2019) Skiba napisał, że TVP szczuła na prezydenta Gdańska, a Rachoń jest napastliwym reporterem „spuszczonym ze smyczy przez Kurskiego” i jako taki jest moralnie odpowiedzialny za mord na prezydencie Adamowiczu.

Skiba: – Sąd w moich słowach nie dopatrzył się złamania prawa uznając, że mieszczą się one w ramach konstytucyjnego prawa do wyrażania opinii. Decyzja sądu nie jest prawomocna i przysługuje od niej odwołanie. Dodam jeszcze tylko, że to już moja czwarta batalia sądowa w tej samej sprawie z TVP i jej funkcjonariuszami.

fot. Facebook/Krzysztof Skiba

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas