Sąd w Szwajcarii odstąpił od wymierzenia kary aktywistom klimatycznym

W listopadzie 2018 roku dwanaścioro aktywistów zablokowało bank Swiss, udając, że grają w nim w tenisa. W ten sposób chcieli wywrzeć presję na gwiazdę światowego tenisa Rogera Federera, który współpracuje z bankiem oraz zwrócić uwagę, że Swiss wspiera przemysł paliwowy, który powoduje katastrofę klimatyczną

W pierwszej instancji sądowej zostali ukarani grzywną wynoszącą 21,6 tys. franków szwajcarskich, czyli ponad 80 tys. zł. Sąd drugiej instancji anulował grzywnę motywując to wagą sprawy, o którą walczą protestujący.

– Ze względu na niewystarczające środki podjęte do tej pory w Szwajcarii – czy to gospodarcze, czy polityczne – średnie ocieplenie nie zmniejszy się ani nawet nie ustabilizuje, lecz zwiększy się – powiedział sędzia Philippe Colelough cytowany przez agencję Reutersa.

I dodał: „Czyn, za który zostali oskarżeni, był niezbędnym i proporcjonalnym środkiem do osiągnięcia zamierzonego celu.”

Wyrok jest szczególnie istotny ze względu na to uzasadnienie. Ruchy klimatyczne (w tym ogólnoświatowa Extinction Rebellion) często stosują jako środek działania obywatelskie nieposłuszeństwo i wielu aktywistów trafia pod sąd. Być może więcej sędziów zacznie uznawać, że powaga sytuacji dopuszcza bezprzemocowe łamanie prawa.

Źródło:  reuters.com

fot. flickr.com

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »