Sędziowie wygrali. Sakiewicz musi zamieścić sprostowanie

Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu Gazety Polskiej, publikację sprostowania treści: „Nieprawdą jest, że wśród sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie działa zorganizowana grupa przestępcza”. Pozew o to wniosło 38 sędziów tego sądu

Słowa o „zorganizowanej grupie przestępczej” pojawiły się w wywiadzie, której udzielił „Gazecie Polskiej” Mateusz Morawiecki w czerwcu 2018 roku. Powodem był spór krakowskich sędziów z Dagmarą Pawełczyk-Woicką, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, nominatką ministra Ziobry, w szczególności uchwały domagające się jej dymisji.

Dziennikarz „Gazety Polskiej” pytał Mateusza Morawieckiego:  „Panie Premierze, czy mamy pełzający bunt władzy sądowniczej? Stowarzyszenia sędziów apelują do zagranicznych instytucji o ingerencję w wewnętrzne sprawy RP. W Krakowie sędziowie wystąpili przeciwko prezes powołanej przez ministra sprawiedliwości”.

Morawiecki odpowiedział: „W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Wszystko wskazuje na to, że działa tam zorganizowana grupa przestępcza”.

I dodał: „Jest też taka grupa sędziów, którzy nie chcą się pogodzić z nową rzeczywistością, z losowym przydzielaniem spraw sądowych, z brakiem możliwości przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami. A przecież te i wiele innych naszych działań diametralnie zwiększa niezawisłość sędziów i jakość wyroków”.

Sąd nakazał sprostowanie dotyczące pierwszej wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, jednak nie drugiej, o co także wnosili sędziowie, uznając, że druga ma charakter ogólny i dotyczy istnienia takiej grupy sędziów wśród całej społeczności sędziowskiej, a nie konkretnie w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Jest to zmiana w stosunku do decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który odrzucił wniosek w całości.

Sąd zasądził również wzajemne zniesienie kosztów procesu, co również zmienia decyzję poprzedniej instancji, obciążającą kosztami procesu skarżących sędziów. Wyjątkiem jest pięcioro sędziów, którzy złożyli pod wnioskiem nieczytelne podpisy, a których wniosek sąd oddalił i nakazał zwrot 5/38 szacowanych kosztów obrony w obu instancjach (w sumie około 570 zł).

W postępowaniu apelacyjnym 38 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie reprezentowali adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abrams i Michał Wawrykiewicz. Ten ostatni skomentował, że jest „w pełni usatysfakcjonowany” wyrokiem sądu, jako że „istotą sprawy było zamieszczenie sprostowania, że wśród sędziów nie działa zorganizowana grupa przestępcza”.

Wyrok został ogłoszony w poniedziałek 9 grudnia 2019 roku, jest prawomocny i niezaskarżalny.

Magdalena Pecul – Kudelska

fot. Wikimedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »