Siła książki. Pytania o Kościół i religię

Wiele mówi się nie tylko o upadku Kościoła, ale i o upadku religii. Problem dotyczy nie tylko Polski i nie tylko Zachodu. Kryzys Kościoła i religii diagnozuje się powszechnie

Z drugiej jednak strony mało jest takich, którzy zapowiadają całkowity zanik wierzeń religijnych. Stawia to przed nami dwa pytania: jakie mogą być te wierzenia religijne, które się ostaną (w jakim stopniu będzie to taki czy inny fundamentalizm) i co wypełni przestrzeń społeczną i kulturę tam, gdzie religia będzie istotnie w zaniku.

Pytania takie stawiają zarówno ci, którzy szukają wierzeń religijnych odpowiadających współczesności, jak i ci, którzy religię odrzucają, to jednak widzą potrzebę duchowości (spirituality) zgodną z wymogami racjonalności i współczesnej wiedzy.

Kazimierz Wóycicki sięga do kilku pozycji, z którymi warto się zapoznać, gdy ktoś stawia sobie takie pytania.


O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »