Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Skarga do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze

Mecenas Jacek Dubois wraz z mecenasami Mikołajem Pietrzakiem i Romanem Giertychem kierują skargę do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności osób o odmiennych poglądach od rządzących

ObyPomoc – zespół pomocy prawnej Obywateli RP – współpracuje z kancelariami adwokackimi w sprawie wniesienia skargi do Trybunału w Hadze.

Jeśli ktoś z Państwa był represjonowany, zatrzymywany na komisariatach, wywożony za miasto, długotrwale legitymowany za głoszenie poglądów krytycznych wobec polityki rządu lub za udział w demonstracjach i protestach i chce dołączyć opis swojego przypadku do skargi składanej do MTK, może zgłosić się również do nas.

Zespół ObyPomocy pomoże Państwu wypełnić i złożyć formularz (do pobrania TUTAJ), odpowiemy na pytania i wątpliwości, skontaktujemy Państwa z adwokatami działającymi w tej sprawie. Liczymy na Państwa zainteresowanie i udział, dzięki któremu zdołamy udokumentować masową skalę tego typu represji wobec obywatelek i obywateli.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: pomocorp@protonmail.com lub telefoniczny 576-161-505. Małgorzata Nowogońska jest osobą kontaktową w tej sprawie.

Zapraszamy również do naszego biura po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.


PRZECZYTAJ:
Zbigniew Ziobro i Bogdan Święczkowski przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze? – TVN24

Mec. Dubois: To zatrzymywani na protestach obywatele mogą dostarczyć MTK w Hadze dowody na prześladowanie polityczne przez PiS (wyborcza.pl)

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas