Solidarni z uchodźcami. Strajk głodowy w Warszawie i protest we Wrocławiu

Grupa aktywistów w Warszawie podjęła we wtorek przed Sejmem strajk głodowy. We Wrocławiu protestujący przykuli się do barierek przed urzędem wojewódzkim. To akty solidarności z przetrzymywanymi na granicy afgańskimi migrantami, którym Polska nie chce udzielić pomocy

Grupa uchodźczyń i uchodźców pochodzenia afgańskiego od kilku tygodni koczuje na granicy polsko – białoruskiej. Przetrzymywani są bez dostępu do schronienia, pożywienia i pomocy medycznej. – Próby udzielenia pomocy są stale uniemożliwiane przez służby, dlatego zdecydowałyśmy się na formę strajku głodowego – deklarują osoby, które podjęły protest w Warszawie. Żądają natychmiastowego udzielenia pomocy humanitarnej przetrzymywanym osobom i aby straż graniczna przestała łamać prawa człowieka na rozkaz polskiego rządu. Domagają się udzielenia azylu osobom, które uciekają przed prześladowaniami reżimu talibów.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zasieki nie mogą być jedyną polityką, którą mamy do zaoferowania

„Haniebne są rządy uniemożliwiające udzielenia pomocy cierpiącym, głodującym i umierającym osobom. Nie możemy pozostać bezczynne wobec polityki antymigracyjnej, zaostrzającej granice i napędzającej ksenofobiczne narracje. Wszystkie osoby, które przyczyniają się do sytuacji, w której w imię faszyzujących ideologii niewinne osoby mogą stracić życie, mają krew na rękach, mimo, że część z nich jak zwykle tylko „wykonuje rozkazy” – czytamy na wydarzeniu na Facebooku.

Protestujący podkreślają, że ich akcja jest oddolna, otwarta na każdą chętną do udziału osobę. – Jeśli chcesz dołączyć do strajku głodowego, zapraszamy, po prostu usiądź z nami. – piszą. Zaznaczają jednak, że nie ma przy nich miejsca na logo żadnej organizacji. – Chcemy uniknąć odciągania uwagi od sprawy osób przetrzymywanych na granicy – podkreślają.

Z kolei we Wrocławiu około 20 osób protestuje przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, gdzie przykuli się do barierek. Oni również sprzeciwiają się metodom stosowanym przez polski rząd wobec uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Przed urzędem spędzili całą noc.

Zdjęcia: Warszawa – Facebook, Wrocław – Facebook/Federacja Anarchistyczna Wrocław, Facebook/Adam Witas

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »